Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Shkup: Nuk bëmë mjaftueshëm për të luftuar ndotjen e ambientit

Shkup, 13 shtatot – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Shkup, Kate Marie Byrnes ka pasur paraqitje në Forumin e Energjetikës në Maqedoni 2021.

 

Në fjalimin e saj ajo tha se është konstatim se ShBA-të dhe BE-ja janë bashkë në politikat energjetike.

“Sistemi energjetik na bëri që të jetojmë më komod, por nuk bëmë mjaftueshëm për të luftuar ndotjen e ambientit”, tha Byrnes.

Ka folur edhe për ndryshime klimatike, të cilat sipas saj këtë verë kanë qenë më të shpërfaqura, duke përmendur reshjet e shumta të shiut të cilat shkaktuan vërshime në shumë pjesë të botës dhe zjarret që shkatërruan pyje.

Ajo porositi se urgjentisht duhet të sigurohen burime të energjisë.

“Urgjentisht duhet të merren masa për të tej Byrnes.

Related posts

KSI: Gjendja epidemiologjike në vend është stabile

D V

ASHMAA e hapi debatin publik për projekt- udhëzimin për reklamat politike me pagesë për zgjedhjet lokale

D V

Hapet Qendra për ndihmë të parë psikologjike dhe mbështetje psikosociale

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com