Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

AMD lëshon kartën e re grafike RX 6700 XT për të luajtur në 1440p

Modeli premton të tejkalojë rezultatet e RTX 3060 Ti dhe RTX 3070 në lojërat e fundit.

Radeon RX 6700 XT është karta e re grafike e ndërmjetme nga AMD me arkitekturë RDNA2. Produkti u zbulua të mërkurën dhe arrin të konkurrojë me RTX 3060 Ti dhe RTX 3070, nga Nvidia. Duke qenë një nga alternativat më “themelore” të gjeneratës së re të GPU-ve Radeon, RX 6700 XT premton të jetë ideal për të luajtur me 1440p me shpejtësi të larta fps, ndërsa sjell edhe 12 GB VRAM në standardin GDDR6, transmeton Telegrafi.

Karta e re fillon të shitet nga 18 mars me një çmim të sugjeruar prej 479 dollarë. Sipas AMD, përbërësi do të shfaqet si në versionin e vetë prodhuesit ashtu edhe në opsionet partnere si Asus, MSI, Gigabyte dhe të tjerët.

RX 6700 XT i ri bashkohet me RX 6900 XT, RX 6800 XT dhe RX 6800 të paraqitura tashmë, të gjithë tashmë mbështesin Ray Tracing dhe teknologjinë e vetë AMD për të përshpejtuar rrjedhën e informacionit midis kartës dhe kujtesës. Karakteristika tani është gjithashtu në dispozicion në procesorët Ryzen 3000, për sa kohë që përdoret me GPU-të më të fundit të markës.

Krahasuar me kartat video nga gjeneratat e mëparshme nga Nvidia, RX 6700 XT premton të arrijë nivele më të larta të fps në lojërat AAA, të tilla si Cyberpunk 2077 dhe Assassin’s Creed Valhalla, ndër të tjera.

Postime të ngjashme

Instagrami kërkon falje për një gabim në ‘hashtag’

S.B.

Telefoni inteligjent i ri mund të ndryshojë formën dhe të kthehet në një tabletë

S.B.

Sony ka prezantuar Xperia 1 III me lente telefoto të ndryshueshme

S.B.

HMD Global prezanton gjashtë telefona të rinj Nokia

S.B.

Dalin pamjet e iPhone 13 nga të gjitha anët, në 3D

S.B.

Thyhet rekordi i ndjekësve në “Twitch”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...