Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Amdi Bajram marton mbesën në Stamboll, dasma me 600 të ftuar, ja detajet

Shkup, 18 tetor – Deputeti tashmë i pensionuar dhe kryetari aktual i Unionit të Romëve, Amdi Bajram nuk hoqi dorë nga dasma e mbesës së tij Pejran.

Pasi një përpjekje për të organizuar një aheng në një restorant në Shuto Orizarë i dështoi në 11 tetor për shkak të ndalimit të organizimit të festave, ai arriti të organizonte një aheng dasmash në një rekord prej 600 të ftuar në Stamboll të Turqisë dhe të përmbushte dëshirën e mbesës së tij dhe të dashurit të saj.

Siç shpjegoi ai në një bisedë telefonike me “Fokus” javën e kaluar, ata kanë qenë duke u përgatitur për martesën e Perjanit, e cila mban emrin e gruas së tij, për më shumë se një vit. Për shkak të masave mbrojtëse kundër koronavirusit, atyre iu desh të shtynte duke shpresuar që të jepnin dritën jeshile deri në tetor dhe madje të shtypnin ftesa martesore. Por kur u thanë se nuk u lejohej të bënin dasmë, ata u pajtuan dhe e anuluan atë.

Ne duhet të respektojmë rekomandimet e qeverisë. Në asnjë rast nuk duam që shëndeti i dikujt të rrezikohet, edhe pse kemi pritur për një kohë të gjatë – tha ai.

Nga rruga, fejesa e Perjanit, e cila u zhvillua shtatorin e kaluar, ishte po aq e harlisur sa një martesë, me muzikë, shumë të ftuar. Sidoqoftë, ishte vetëm një martesë dhe dasma ishte planifikuar si një ngjarje edhe më e madhe.

Për “Fokus” Bajram konfirmoi se ata aktualisht janë duke u argëtuar në ahengun e dasmës e cila mbahet në një jaht me 600 të ftuar. Për të, gjëja më e rëndësishme është që ai të bëjë një dasëm dhe në të njëjtën kohë nuk i theu ligjet në vend.

– Kemi 370 mysafirë nga Maqedonia dhe 230 mysafirë nga Turqia. Unë kam shumë politikanë turq këtu, nga presidenti Erdogan, nga udhëheqja politike, nuk ka asnjë politikan në partinë tonë. Ne jemi duke u argëtuar në një jaht në Bosfor, atmosfera është e mrekullueshme. U organizuam në një kohë të shkurtër me ndihmën e miqve të Erdoganit. Kur të kthehemi, do të ndajmë foto dhe regjistrime të kësaj ngjarjeje të bukur – na tha Bajram.

Postime të ngjashme

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

Qyteti i Shkupit: VMRO-DPMNE fabrikon afera joekzistuese

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...