Agjencia Zhurnal.mk
Analiza Maqedoni

Analizë/Cilat vende raportojnë të dhëna të rreme me rastet e Covid 19? Mes tyre edhe Maqedonia e Veriut!?

Shkup, 6 shkurt – Një analizë statistikor sugjeron që disa vende po raportojnë keq ose po trillojnë numrat e rasteve Covid. Shtetet e Bashkuara janë përfshirë në ato vende. A ka ndonjë shpjegim tjetër?

Le të pretendojmë se jeni një shkencëtar i pandershëm që dëshiron të sajojë disa të dhëna për një eksperiment. Le të supozojmë më tej se keni kryer një eksperiment pesë herë dhe dëshironi që përgjigjja mesatare të jetë “10”m, shkruan kështu ACSH.

Ju mund të krijoni të dhënat tuaja si kjo për të marrë rezultatin tuaj të dëshiruar: 9.75, 9.5, 10.25, 10.5, 10. Kjo, me të vërtetë, prodhon një mesatare prej 10. Por po kështu bën një rezultat si ky: 8, 12, 9, 11, 10 Nëse dikush dyshon se ju i keni sajuar të dhënat tuaja, si do t’i dinin ata?

Në disa raste, nëse të dhënat “duken shumë të mira për të qenë të vërteta”, ato thjesht mund të jenë. Vini re në grupin e parë të të dhënave që numrat janë shumë “të ngushtë” rreth numrit 10. Me fjalë të tjera, secili numër në atë grup të dhënash nuk devijon shumë nga mesatarja, një koncept i njohur si devijimi standard. Për atë grup të parë të të dhënave, devijimi standard është 0.395. Grupi i dytë i të dhënave, i cili duket më realist, ka një devijim standard prej 1.58.

Ky provë e thjeshtë për mashtrim është larg një “dunk përplasjeje”. Në varësi të natyrës së eksperimentit, ai mund të ngrejë një flamur të kuq dhe të kërkojë hetime të mëtejshme, ose jo. Përveç kësaj, një artist artistik i zgjuar është ndoshta shumë i sofistikuar për të sajuar të dhëna që duken shumë të mira për të qenë të vërteta. Fatmirësisht, ka mënyra të tjera më të zgjuara për të zbuluar mashtrimet e mundshme.

Cilat vende mund të gënjejnë në lidhje me rastet e Covid?

Grupet e të dhënave në botën reale ndjekin një model shumë të çuditshëm të njohur si Ligji i Benfordit. Ligji përshkruan sesi shifra e parë e secilit numër në një koleksion të rastësishëm numrash ka shumë të ngjarë të jetë 1, se i dyti ka shumë të ngjarë 2, se i treti ka shumë të ngjarë 3, etj. Sado e çuditshme që tingëllon kjo, ajo është treguar e vërtetë në gjithçka, nga llogaritja te konstantet fizike.

Dhe është treguar e vërtetë për numrin e rasteve COVID të raportuara në të gjithë botën. (Shih figurën.) Në Gazetën e Shëndetit Publik, studiuesit Ahmad Kilani dhe Georgios Georgiou tregojnë se numrat e rasteve COVID të raportuara në mbarë botën ndjekin Ligjin e Benford, i cili sugjeron që, marrë në tërësi, çështjet e COVID janë të ligjshme.

Por kjo nuk ishte rasti për vendet individuale. Disa vende shkelën këtë model, i cili lë të kuptohet se numri i rasteve Covid të raportuara atje mund të jetë i trilluar ose i raportuar keq. Ata zbuluan se vendet e mëposhtme kishin të dhëna të dyshimta:

Bjellorusia

Taxhikistani

Rusia

Ukrainë

Uzbekistani

Argjentina

Brazili

Kili

Kolumbia

Hondurasi

Meksika

Nikaragua

Panama

Peruja

Bahrein

Egjipti

Kuvajti

Palestine

Arabia Saudite

Katar

Siria

Shqipëria

Maqedonia e Veriut

Polonia

Bangladeshi

Butani

Kamboxhia

Mongolia

India

Irani

Pakistani

Filipinet

Turqia

Lihtenshtajni

Tajvani

Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Në përgjithësi, autorët zbuluan se të dhënat e dyshimta ishin më shumë të lidhura me vendet më pak të zhvilluara. Tre të fundit në listë janë me shkronja të zeza sepse, në kontrast me të tjerët, ato janë vende plotësisht të zhvilluara. Në një email për ACSH, Dr. Kilani tha se Lihtenshtajni dhe Tajvani kishin madhësi jashtëzakonisht të vogla të mostrës, ndërsa SH.B.A. kishte një jashtëzakonisht të madhe. Kjo mund të shtrembërojë rezultatet e testit.

A janë të fabrikuara numrat e rastet e Covid në SHBA?

Duhet përsëritur që shkelja e pritjeve statistikore siç është Ligji i Benford nuk dëshmon keqpërdorim. Thjesht sugjeron që diçka mund të jetë e gabuar dhe ia vlen të shikohet nga afër. Fakti që SHBA është në mesin e atyre me të dhëna të peshkut mund të kërkojë disa hetime.

Postime të ngjashme

Qeveria emëroi Agim Murtezanin drejtor për Punë Hidrometeorologjike

D V

Zaev: Nesër mblidhet Qeveria për gjendjen e krizës

D V

Kërkohet shpallje e gjendjes së krizës për shkak të zjarreve në Maqedoni

D V

Qeveria e RMV-së ndan nga 10.000 denarë për personat të cilët kanë marrë pjesë në shuarjen e zjarreve

D V

Shilegov: Tre ekipe të zjarrfikësve dhe tre vetura janë nisur drejt Pehçevës dhe Dellçevës

D V

Në Tabanoc dhe Bllacë pritet deri 30 minuta për hyrje dhe dalje në Maqedoni

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...