Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Angel Dimitrov: Problemi i vërtetë është refuzimi për t’u marrë me tema thelbësore

Sofje, 11 qershor 2021– Takimi i 14-të i Komisionit të përbashkët multidisiplinar të ekspertëve për çështje historike dhe arsimore në mes Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë të Veriut përfundoi pa rezultat.

Siç njofton korrespodenti i MIA-s nga Sofja, pas video konferencës dy-ditore, bashkëkryetari i Komisionit nga pala bullgare, prof. Angel Dimitrov theksoi se problemi i vërtetë është refuzimi për t’u marrë me tema specifike, probleme dhe gjëra që do të reduktohen në një kornizë specifike të kushtëzuar – teorike.

Sipas prof. Dimitrov, “përpjekja jonë për t’i bërë ata të paktën të vendosin diçka specifike në lidhje me mësimin për Car Samuilit në kornizën e tyre teorike gjithashtu nuk gjeti marrëveshje dhe mirëkuptim. Kjo është situata reale”.

Siç njofton BNR, takimi i ardhshëm i Komisionit pritet të jetë në mes të tetorit. prof. Angel Dimitrov shprehu shpresë se muajt e verës do të japin mundësi për të rishikuar këtë qëndrim për të punuar dhe për të hedhur një hap, duke shtuar se ai shpreson se do të jetë një hap përpara. bs/

Postime të ngjashme

Angelovska-Bezhoska: Rritja e produktivitetit, investimi në kapitalin njerëzor, reformat strukturore dhe digjitalizim për rritje stabile ekonomike

R Zh

Instituti “Robert Koch”: Maqedonia nuk ndodhet në listat e vendeve të rrezikshme nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Garë humanitare në kejin e Shkupit për ndihmë të repartit Onkologjik në Klinikën e Fëmijëve

Dafina Vidishiqi

Nënshkrim i marrëveshjeve për dërgimin e këshilltarëve ekonomikë nga Ministria e Ekonomisë dhe e Bujqësisë

Dafina Vidishiqi

Paratë e diasporës së Maqedonisë – më shumë nëpërmjet bankave, më pak para në dorë

R Zh

Maqedonia me 425 raste aktive, deri tani janë vaksinuar 254.154 qytetarë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...