Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Angelov: Goce Dellçev është bullgar aq sa maqedonasit me pasaporta bullgare janë bullgarë

Shkup, 16 shtator – “Goce Delçev është maqedonas. “Ai është një bullgar aq sa maqedonasit me pasaporta bullgare janë bullgarë,” tha kreu i ‘Dostoinstvo’ Stojance Angelov në emisionin “Vetëm e vërteta”.

“Maqedonas të tillë i marrin ato pasaporta vetëm për të kaluar nëpër Evropë. Mos të harrojmë se Delçev është një ikonë e historisë maqedonase, një njeri që luftoi për një shtet të pavarur maqedonas. Bullgarët e perceptojnë atë si heroin e tyre sepse në Bullgari kemi një qytet me emrin e tij, pas kësaj institucione, monumente etj. Kjo është arsyeja pse drejtimi i kremtimit është i tillë që ne nuk mund t’i ndalojmë ata të lavdërojnë emrin e tij. “Problemi këtu është shumë më i thellë,” tha Angelov.

Postime të ngjashme

Rasti “Mafia”, VMRO: Spasovski i fotografuar me të burgosurit

R Zh

Prokuroria kumton detaje për aksionin anti-drogë: Janë arrestuar 6 persona

R Zh

Smogu i helmon qytetarët deri në pranverë

R Zh

Mbështetje teknike nga Ambasada e SHBA-së dhe bashkëpunim me MPB-në për konfiskim të drogës

R Zh

Hubejb Alili, hafizi më i ri në Shkup

R Zh

MSH: VMRO-DPMNE tallet me vaksinimin e qytetarëve

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...