Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Anija kozmike “Change-5” hyn në orbitën e Hënës

Zhurnal Ads

Autoritetet kineze kanë njoftuar të dielën se anija kozmike “Change-5” ka hyrë me sukses në orbitën hënore dhe po përgatitet të ulet si pjesë e një misioni historik në satelitin natyror të Tokës.

Agjencia Kombëtare e Hapësirës e Kinës (CNSA) theksoi se anija robotike hyri në orbitën e Hënës pas 112 orësh fluturimi dhe uli shpejtësinë e saj pa ndonjë problem, i cili është hapi i parë në përgatitjen për ulje.

“Priten disa manovra të tjera para se të ulet në sipërfaqen e Hënës”, thuhet në deklaratë.

Anija kozmike përbëhet nga katër module, duke përfshirë një modul për hyrjen në orbitën e Hënës, një modul uljeje, një SUV robotik dhe një modul për ngritjen nga Hëna.

Plani është që roboti të gërmojë gati dy metra nën sipërfaqe dhe të sjellë afërsisht dy kilogramë gurë nga Hëna në Tokë.

Anija kozmike është planifikuar të kthehet në Kinë pas 23 ditësh, konkretisht në mes të dhjetorit.

Kina do të hyjë kështu në shoqërinë e SHBA-së dhe Rusisë, të cilat arritën të realizonin misionet e sjelljes së mostrave nga Hëna, dhe kjo do të ishte sfida e parë e tillë që nga vitet 1970 të shekullit të kaluar. \ A2news

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Yahoo nxjerr smartfonin për pak dollarë

S.B.

“Uber”-i e shet njësinë e taksive fluturuese

S.B.

Realizohet printimi në 5D

admin

Jeff Bezos pasurohet për 14 miliardë dollarë më shumë brenda një jave

S.B.

Zhduket aplikacioni që ofronte qasje kibernetike globale për qytetarët e Kinës

admin

Bitcoin kapërcen kufirin e tij historik të çmimit

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...