Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Ankohen autoritetet kineze: Jemi 30 vjet larg zhvillimeve teknologjike

Autoritetet kineze kanë deklaruar se sa i përket zhvillimeve dhe inovacioneve teknologjike, janë ende 30 vjet larg. Pavarësisht se shumë vëzhgues teknologjikë e shohin Kinën si “fabrika e botës” pasi një e treta e prodhimit global të veturave dhe telefonave vjen nga aty, vendorët thonë se aftësitë e tyre zhvilluese “janë ende të bota”.

Ata ankohen për varësinë e madhe ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës për produkte të teknologjisë së lartë si gjysmëpërçuesit, shkruan BBC.

“Teknologjitë kryesore janë në duart e të tjerëve” dhe Kina rrezikon të “goditet në fyt” ka deklaruar zv.ministri i Industrisë dhe Teknologjisë, Miao Wei.

Megjithëse se Kina prodhon numër të madh mjetesh teknologjike, prodhimi i saj kohëve të fundit ka rënë. Vitin e kaluar, prodhimi përbënte rreth një të katërtën e prodhimit të brendshëm. Ky prodhim është cilësuar si më i ulëti që nga 2012.

Postime të ngjashme

Fotografitë e para tregojnë Samsung Galaxy S21 “Fan Edition”

S.B.

iPhone 11 Pro me “logo të gabuar” nga Apple shitet për 2,700 dollarë

S.B.

Zbulohet mikroçipi i cili tregon se jeni prekur me COVID-19 ende pa u shfaqur simptomat

S.B.

Bitcoin kalon përsëri vlerën 60 mijë dollarë

S.B.

Samsung Galaxy S21 FE vjen me një dizajn më “tradicional”

S.B.

Instagram ka lansuar një veçori të re për të konkurruar me Tik-Tok

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...