Agjencia Zhurnal.mk

Antikorrupsioni “dridhë” Angjushevin, a e ka rradhën edhe Kreshnik Bekteshi?!

Shkup, 15 nëntor, zhurnal.mk – Komisioni për Antikorrupsion ka hapur lëndë për zv/kryeministrin Koço Angjushev për shkak të vendimit të qeverisë për zvogëlimin e doganës për bateri lithium për akumulatorë, përcjellë telma.

Sipas Komisionit Shtetërorë për parandalimin e korrupsionit, Angjushev nuk është përjashtuar në pjesën e dytë të procedurës.

Ai ka marrë pjesë në seancën e qeverisë kur është sjellur vendimi. Komisioni për parandalimin e korrupsionit ka vërtetuar se ka përplasje interesi dhe do të kërkon nga kryeministri të ngritë iniciativë për vërtetimin e përgjegjësisë për shkak të mbulimeve të interesave private nga ana e Angjushev.

Por a do të kërkon Komisioni për Antikorrupsion nga kryeministri Zaev të ngritë iniciativë për vërtetim përgjegjësie edhe për Ministri Kreshnik Bekteshi. Kujtojmë se kohë më parë Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sipas Komisioni për Anti-korrupsion ka ndërhyrë në punësimin e motrës së tij.

Komisioni për Anti-korrupsion kohë më parë zbardhi se Ministria ka mundur të bëjë presione të drejtpërdrejta në MEPSO pasi pikërisht ministria e tij i krijon politikat energjetike.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

XH.I

Lajmet e fundit

Loading...