Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Antony Blinken: SHBA do të pergjigjet ashpër nëse Rusia sillet në mënyrë të papërgjegjshme

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i përgjigjen ashpër Rusisë nëse sillet në mënyrë të papërgjegjshme. Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, në një intervistë për BBC tha se edhe pse kerkon një marrëdhënie të qëndrushme me Kremlinin, Uashingtoni do të kujdeset të ndalojë veprimet agresive.

“Ne do të preferonim një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme. Washington-i është i sinqertë në thirrjen për një samit dhe shtim të dialogut me Moskën dhe do të preferonte stabilitetin. Por nese Rusia vazhdon sjelljet e papërgjegjshme si sulmet dixhitale, përfshirjen në zgjedhje, por edhe vazhdimin e shkeljeve të të drejtave të njeriut si në rastin e Alexei Navalny-t, SHBA do t’i pergjigjet ashper.”

Blinken mbërriti këtë të enjte në Ukrainë për të treguar mbështetjen e Uashingtonit për Kievin pas agresionit rus në kufirin mes dy vendeve.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...