Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Anulohet inspektimi i përbashkët i Qytetit të Shkupit me komunat e qytetit

Zhurnal Ads

Shkup, 30 tetor, zhurnal.mk – Marrëveshja ndër-komunale e Qytetit të Shkupit për inspektim të përbashkët me të gjitha komunat e qytetit, që u njoftua për në fund të këtij muaji, nuk është nënshkruar. Kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov njoftoi nënshkrimin e tij deri në fund të javës, por kjo nuk ndodhi. I njëjti pritet të ofrojë inspektime më funksionale, veçanërisht në trajtimin e ndërtimeve të paligjshme dhe shkeljeve të tjera të ligjeve komunale.

“Po përgatitet një marrëveshje ndër-komunale, që duhet ta nënshkruajmë në fund të këtij muaji së bashku me 10 komuna të Shkupit, përmes së cilës do të kryhet inspektimi ose fokusimi i inspektimit në territorin e kryeqytetit”, tha Petre Shilegov- kryetar i Shkupit

Nga Qyteti i Shkupit tani dalin me afat të ri, përkatësisht se këtë do ta bëjnë javën që vjen. Marrëveshja ndër-komunale duhet t’i zgjidh problemet dhe mangësitë e inspektimeve lokale.

Qyteti i Shkupit:

“Është arritur marrëveshje midis Qytetit të Shkupit dhe 10 komunave të Shkupit për të nënshkruar marrëveshje ndër- komunale përmes së cilës inspektimi do të centralizohet përkatësisht do të përqendrohet në territorin e kryeqytetit, i cili do të jetë nën kontrollin e Qytetit të Shkupit”.

Problemi me inspektimin ndërtimor imponohet posaçërisht pas rastit me shembjen e ndërtesës ilegale në qendrën tregtare “Mavrovasja” në Shkup, ndërsa inspektimet e mjedisit janë në fokusin e publikut me paraqitjen e ndotjes së ajrit në dimër. OJQ-të kanë paralajmëruar që inspektorët lokal janë në rrezik për korrupsion sepse janë të punësuar nga kryetarët e komunave dhe në këtë mënyrë, varen nga vullneti i tyre.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Kopshti Zoologjik në Shkup do të mbyll dyert nëse vizitorët nuk mbajnë maska

E.E.

Mexhiti: Me ligjin e ri të Grubit, mbi 1300 persona mund të ngelin pa punë!

Z H

Filipçe: Hapi i ardhshëm, orë policore

T E

U kërkua si i zhdukur në Shkup, por riu nga Vitia u aksidentua rrugës për Kosovë, ja pamjet

T E

Osmani sot para deputetëve do të referojë për politikë të jashtme

Z H

Viti i pandemisë ngeli prapa nesh, 2021-ta vit i shpresës dhe rimëkëmbjes

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...