Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Aplikacioni “Zoom” thyen rekorde në fitime, financiarisht më lart se ‘Boeing’ dhe ‘Ford’ bërë bashkë

Aplikacioni “Zoom” u kthye në një nga programet më të përdorura në të gjithë botën gjatë periudhës së pandemisë Covid-19.

Kështu ky aplikacion sipas studiuesve të bursës në Wall Street ka thyer rekorde në fitime, ku buxheti i kompanisë është rritur me 122 miliardë Dollarë.

Aplikacioni i video konferencave tashmë qëndron në majat e klasifikimit për nga vlera, duke ja kaluar dhe kompanive me famë në industrinë automobilistike apo të aviacionit.

“Kompania synon të suportoj bizneset e të ardhmes, punën e lirë dhe të mësuarit kudo nëpër botë”, u shpreh themeluesi Eric Yuan.

Shumë kompani u detyruan të ndiqnin konferencat apo takimet e tyre në mënyrë virtuale përmes këtij rrjeti gjatë pandemisë së Covid-19. Ky aplikacion u përdor gjerësisht edhe në Shqipëri me konferenca apo edhe në dhënien e mësimit online.

Kështu gjatë periudhës Mars-Qershor, aksionet e kompanisë u rritën me 33% duke kapur shifrat e 122 miliardë Dollarë. Momentalisht, Zoom është financiarisht më lart se “Fordi” dhe kompania avionëve Boeing bërë bashkë.

Postime të ngjashme

Pas Facebook, alarm për Linkedin – 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

S.B.

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

S.B.

Mineralet nga fundi i oqeanit mund të përdoren për prodhimin e baterive të veturave elektrike

S.B.

Facebook dhe Instagram bien përsëri për shumë përdorues

S.B.

Prezantohen 6 telefona inteligjentë të rinj nga Nokia

S.B.

Një gjykatë në Moskë gjobit TikTok-un për “thirrje për protestë”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...