Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Apple bëri një gabim të madh me iMac e ri

IMac i ri i Apple është fantastik: një mrekulli teknike dhe një kulm i arritjeve mahnitëse të inxhinierisë së Applet gjatë disa viteve të fundit. Gjithashtu është e shëmtuar.

Kur Apple (AAPL) i dizenjon produktet e saj, zakonisht është për funksionin mbi formën. Dihet lista – të heqësh qafe folenë e kufjeve për ta bërë iPhone më të hollë, të heqësh portat USB-A në MacBooks, të ndërrosh menteshat në tastierat e saj …. Ato janë risi që i bëjnë produktet e Apple të duken të qeta.

Çuditërisht, Apple ka zgjedhur funksionin mbi formën me iMac-et e saj të reja, raporton cnn.

Ata do të funksionojnë shumë mirë: Çipi 8-bërthamor M1 në një kompjuter desktop do të jetë “ohmygod” i shpejtë – rreth dy herë më i shpejt se iMac i fundit, pretendon Apple. Webcam HD, mikrofona të gradës studio dhe altoparlantë me zë rrethues janë perfekte për epokën e Zoom. ID-ja e prekjes në tastierë është një prekje e bukur, transmeton Telegrafi.

Por, thjeshtë është një lloj gabimi që Apple rrallë e bën. Çipi M1 i dha Apple kishin një mundësi të rimendojë plotësisht dizajnin e saj iMac. Në vend të kësaj, ajo zgjodhi t’i përmbahet formës së njohur, të vendosë zorrët e kompjuterit poshtë ekranit dhe ta bëjë iMac më të hollë. Kjo vjen me disa përparësi (më shumë për atë në një sekondë), por rezultati është vetëm estetik.

Karakteristika më e keqe e iMac-it të ri është korniza – korniza e bardhë rreth ekranit. Ishte vështirë e dukshme në përsëritjet e kaluara të iMac, sepse ishte e zezë. E bardha bën kontrast me ekranin dhe rrethet, duke i dhënë ekranit një pamje seriozisht të çuditshme.

Nuk është 100 për qind e qartë pse Apple shkoi në këtë rrugë, por kompania la disa të dhëna. IMac i ri është i trashë 11.5 milimetra, gjegjësisht sa një e gjysmë iPhone 12. Kjo është e çmendur. Ajo vjen me një kabllo magnetike të energjisë sepse mund ta lëvizni këtë gjë – peshon më pak se pesë kilogramë. Lloji i ri iMac mjegullon linjat midis desktopit dhe laptopit.

Ekrani është gjëja që ju po shikoni, prandaj Apple duhet të kishte maksimizuar pasurinë e patundshme në ekran dhe të minimizonte gjithçka tjetër.

Rezultati – një kompani që bën disa nga pajisjet më të bukura të konceptuara ndonjëherë, ishte një lëvizje e madhe dhe e gabuar .

Postime të ngjashme

iOS 14.5.1 i bën iPhonet në mënyrë drastike më të ngadalshëm

S.B.

Rregulla të reja WhatsApp: Çfarë duhet të dini?

S.B.

Kontrolluesi DualSense i Sonyt mund të përdoret edhe për lojërat në Apple

S.B.

NASA: Voyager 1 për herë të parë “dëgjoi” zërin e hapësirës ndëryjore

S.B.

Roblox numëron 42 milionë përdorues

S.B.

Pajisjet Apple tani mund të merren edhe me qira

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...