Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Apple Car ka shumë të ngjarë të mos vijë para vitit 2028

Një analist i shquar i Wall Street thotë se investitorët nuk duhet të presin që një makinë Apple të vijë së shpejti.

Ming-Chi Kuo tha në një shënim këtë javë se tregu është “shumë i fortë” për Apple që hyn në lojën e automobilave dhe e quajti mundësinë që një makinë e tillë nga Apple të vijë në vitin 2024 jashtëzakonisht ambicioze.

Në të vërtetë, Kuo tha se ai beson se konsumatorët më të hershëm mund të shohin një makinë nga prodhuesi i iPhone vetëm në vitin 2025 dhe jo më herët, por viti 2028 duket më i mundshëm, transmeton Telegrafi.

Reuters njoftoi javën e kaluar se Apple ka vendosur një qëllim, pra vitin 2024 për të prodhuar një automjet pasagjerësh.

Thelbësore për ambiciet e makinave të Apple është një dizajn i ri i baterisë që mund të ulë “rrënjësisht” koston e baterive dhe të rrisë gamën e EV.

“Ky është niveli tjetër”, tha një person për teknologjinë e baterisë së Apple. “Si hera e parë që patë iPhone”.

Përpjekjet e Apple për të hyrë në lojën e makinave, të quajtur “Project Titan”, filluan në vitin 2014, por kompania më vonë tërhoqi përpjekjet për t’u përqëndruar në softuer dhe për të rivlerësuar qëllimet e saj.

Postime të ngjashme

Land Rover V8 Defender, nga vera në shitje për 100 mijë dollarë

S.B.

Koncepti i Lamborghini Matadaor Hypercar, elemente nga e kaluara dhe e tashmja

S.B.

Një veturë elektrike që kushton 4500 dollarë

S.B.

Volkswageni shënon 45-vjetorin e Golf GTI me një version special

S.B.

Jaguar Land Rover do të zvogëlojë kapacitetin prodhues me 25% për pesë vjet

S.B.

Huawei ka në plan të prodhojë vetura elektrike dhe e para mund të mbërrijë këtë vit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...