Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Apple dëshiron të zgjidhë problemet e baterisë me iPhone

Me iOS 14.5, bateria duhet të rikalibrohet në mënyrë që të shpëtojë nga zbrazja e bezdisshme e baterisë në disa modele.

Ndërsa modelet e ndryshme të iPhone 12 u pritën përgjithësisht pozitivisht, disa përdorues të modeleve të vjetra kanë luftuar me problemet e baterisë që nga iOS 14.

Në veçanti iPhone 11, 11 Pro dhe 11 Pro Max ka të ngjarë të ndikohen nga performanca më e dobët.

Apple dëshiron ta ketë gjetur problemin ose beson se mund ta zgjidhë atë përmes proceseve të brendshme të përmirësuara, transmeton Telegrafi.

Sipas një dokumenti të Apple, bateria do të rikalibrohet plotësisht me iOS 14.5. Me sa duket, për disa përdorues të iPhone 11, sistemi i brendshëm i raportimit në lidhje me statusin e baterisë ka të ngjarë të jetë përzier.

Kjo kontrollon performancën, por është gjithashtu përgjegjëse për karikimin dhe shkarkimin e optimizuar të kursimit të baterisë.

Sipas Apple, problemet me sistemin mund të çojnë në sjellje të pazakontë të shkarkimit dhe të ulin performancën maksimale.

Në shumë raste gjithçka është në rregull me baterinë, por për shkak të ekranit të pasaktë, përdoruesit e iPhone do të besojnë se bateria është në gjendje të keqe.

Sipas Apple, sistemi do të rikalibrohet me iOS 14.5. Sidoqoftë, mund të duhen disa javë që të gjitha vlerat të duken normale.

Në disa raste të pritshme në të cilat rikalibrimi nuk sjell efektin e dëshiruar, bateria mund të zëvendësohet falas, shkruan Apple.

Postime të ngjashme

Formula 1 në qiell: Makina e parë garuese bën fluturimin e parë, para debutimit të garës më vonë këtë vit

Dafina Vidishiqi

Detaje të rreja rreth kompjuterit të parë kuantik

Dafina Vidishiqi

Zbulohen karakterisitikat e Windows 11/ Ja risitë

Lea Muslija

Astronautët riparojnë panelet diellore të Stacionit Ndërkombëtar

Lea Muslija

Ja kur do të arrijë pajisja e fundit e realitetit virtual nga Sony dhe si do të duket

Dafina Vidishiqi

Zbulohen madhësitë e Samsung Galaxy S22, sërish i veçantë modeli Ultra

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...