Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Apple konkretizon planet për veturën elektrike, bashkëpunon me kompani të njohura

Apple raportohet se ka zgjeruar listën e bashkëpunimit me partnerë të tjerë për të prodhuar veturën e parë të brendit të saj.

Siç shkruan “Korea Times”, gjiganti amerikan do të bashkëpunojë me gjigantin teknologjik nga Koreja e Jugut, “LG”, dhe prodhuesin kanadez të pjesëve të veturave, “Magna”.

Pas raportimeve se Apple po bashkëpunon me “Hyundain” për veturën e parë, gjithçka u mohua në shkurt nga gjiganti i veturave. Megjithatë, pavarësisht se s’ka përvojë te veturat, kompania raportohet se do t’ia mësyjë vetë tregut, përmes bashkëpunimit me partnerë të tjerë më të vegjël.

Apple ka bashkëpunim të kahmotshëm me LG-në, ndërsa i logjikshëm po konsiderohet edhe bashkëpunimi me “Magnan”. Kjo kompani tashmë ndihmon në prodhimin e veturave të Jaguarit e Toyotas.

Sipas raportimit, veturën e parë të Apple do ta shohim më 2024. Ajo pritet të jetë tërësisht elektrike.

Postime të ngjashme

VW-ja synon të ketë mikrobus autonom në rrugë deri në vitin 2025

S.B.

Porsche 964 Carrera RS E e vitit 1991 po kërkon një pronar të ri

S.B.

Alfa Romeo Giulia GTA del në shitje

S.B.

Kështu duket Mercedes-Maybach S680

S.B.

TechArt akordon Porsche Panamera: Veturë më e shpejtë dhe me më shumë energji

S.B.

Volkswageni përditëson Tiguan Allspacein

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...