Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Apple mbush 45 vjet, këto janë momentet e paharrueshme të historisë së saj

Si sot, 45 vjet më parë Steve Jobs, Steve Wozniak dhe Ronald Wayne themeluan Apple Computer. Sot është marka më e vlefshme në planetin Tokë dhe vlerësohet në më shumë se dy trilionë dollarë.

Apple komandon kulturën, kultivon krijimtarinë dhe sfidon normat. Është një kompani ndryshe nga çdo tjetër. Është e lehtë të harrojmë se si kemi ardhur këtu, në një botë të përfshirë me teknologji.

Nga ngjarjet kryesore në jetën e Steve Jobs deri tek rrjedhjet e informacionit më epike, më poshtë janë disa momente më të paharrueshme në historinë e Applet.

19 maj 2006 | Hapet dyqani kryesor i Apple, “5th Avenue”

Image

Sot Apple ka më shumë se 500 dyqane në të gjithë globin, por një dyqan gjithmonë ka mbajtur një vend të veçantë në zemrat e adhuruesve të kësaj kompanie. ”Fifth Avenue Apple Store”, shpesh e referuar si ”The Cube” ka qenë gjithmonë ikona e kompanisë. Ajo së pari hapi dyert e saj në pranverë të vitit 2006 për turmat masive që do të vazhdonin blerjen për çdo lansim të mëpasshëm të produktit.

Vetë Steve Jobs mori pjesë në këtë hapje ceremoniale bashkë me me gruan e tij Laurene dhe hapi dyert për klientët e parë.

”Fifth Avenue Apple Store” ka qenë një pjesë e rëndësishme e historisë së Apple. Është pika referuese më e madhe e Apple në bregun lindor dhe është një pelegrinazh i rregullt për adhuruesit e Apple. Gjatë ekzistencës së saj gati 15 vjeçare, ajo ka mirëpritur dhjetëra miliona njerëz. Dyqani ka mirëpritur më shumë njerëz çdo vit sesa ”Statuja e Lirisë”.

30 maj 2007 | Steve Jobs dhe Bill Gates ulen me Walt Mossberg & Kara Swisher për një intervistë legjendare

Walt Mossberg dhe Kara Swisher janë të njohur për konferencat e tyre legjendare të teknologjisë dhe biznesit, për të gjitha gjërat digjitale dhe Konferencën e Kodit. Steve Jobs ishte një mysafir i rregullt në konferencë, por në vitin 2007 ai u ul së bashku me Bill Gates me Walt dhe Kara për të folur në lidhje me marrëdhëniet dhe dy kompanitë e tyre.

Kjo ishte hera e parë që nga viti 1991 që të dy pronarët e kompanive gjigante teknologjike u ulën së bashku për një intervistë. Të dy kishin kiminë e një çifti të vjetër të martuar, ata bënë ngacmime gazmore me njëri-tjetrin, por gjithashtu njohën arritjet e pabesueshme që secili kishte bërë.

11 korrik 2008 | Hapet App Store, duke ndryshuar softuerin përgjithmonë

Image

Ditën kur u hap App Store ndryshoi gjithçka. Në ditën e parë që ishte hapur, App Store ofroi vetëm rreth 500 aplikacione për iPhone dhe iPod touch. Debutoi me aplikacione si Twitterrific, klienti i parë i Twitterit dhe lojëra si Super Monkey Ball.

App Store që atëherë është bërë shtëpia e më shumë se 2 milionë aplikacioneve nga zhvilluesit në të gjithë botën. Ajo ka krijuar industri tërësisht të reja dhe ka mundësuar kompani të tëra miliarda dollarësh si Instagram dhe Uber. Ekonomia e aplikacioneve, siç referohet ndonjëherë, ka ndryshuar plotësisht mënyrën e të jetuarit dhe të punës.

19 prill 2010 | Gizmodo shpërndan foto të modelit iPhone 4 të lënë në një bar kafe

Image

Apple ka qenë gjithmonë një shënjestër për zbulime dhe thashetheme, por në prill të vitit 2010 uebsajti teknologjik Gizmodo arriti një nga më të rëndësishmit. Brian Chen, një reporter për Gizmodo, mori në duart e tij një model iPhone 4 që një inxhinier i Apple e kishte lënë në një lokal.

Pajisja ishte fshehur në një rast të sigurt që e bënte atë të dukej si një iPhone 3GS. Por kjo nuk e mashtroi Gizmodon. Pasi analizuan rastin, Gizmodo zbuloi modelin krejtësisht të ri të xhamit dhe çelikut. Ata zbuluan gjithashtu kamerën e përparme.

Ishte e qartë në atë kohë vetëm nga shikimi në të se pajisja ishte e vërtetë. Ishte shumë e detajuar, shumë e lëmuar dhe shumë “Apple” që të mos ishte e vërtetë. Gizmodo e zbuloi se Apple po planifikonte një model të ri të iPhone. Për çudi, vetë Steve Jobs u përfshi në situatë dhe u përpoq personalisht ta merrte pajisjen përsëri nga Gizmodo.

7 qershor 2011 | Steve Jobs paraqet planet për ‘’Apple Campus 2’’ në Këshillin e Qytetit Cupertino

Vetëm disa muaj para se të vdiste, Steve Jobs paraqiti planet e tij për Apple Park në Këshillin e Qytetit të Cupertino. Ai zbuloi modelin e saj ikonik në formën e unazës dhe peizazhin e mrekullueshëm. Ai shpjegoi se si ndërmarrja fitoi tokën në të cilën tani ndodhet ky kampus, ndërsa gjithashtu kujtoi ditët kur toka ishte vetëm pemishte me kajsi.

5 tetor 2011 | Bota e kujton Steve Jobsin pas vdekjes së tij

Image

Vdekja e pronarit të Apple, Steve Jobs padyshim që tronditi botën teknologjike dhe jo vetëm. Shumë njerëz e përjetuan rëndë vdekjen e tij, ndërsa dyqanet e Apple kudo në glob u solidarizuan me ikjen e tij në amshim.

Edhe presidenti i atëhershëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, kishte reaguar për vdekjen e Jobsit.

25 tetor 2011 | Tim Cook, Jony Ive, Al Gore, Bill Campbell dhe të tjerë përkujtojnë Steve Jobs në ‘’Infinite Loop’’

Më vonë në tetor, Apple mbajti një koncert të veçantë përkujtimor në oborrin e ‘’Infinite Loop’’. U drejtua nga Tim Cook, por fjalime u mbajtën edhe nga shumë miq të tjerë të Steve. Sidomos dy fjalime janë gdhendur thellë në zemrat e fansave të Jobs. Historitë e Jony Ive për udhëtimet me Steve vazhdojnë të jenë disa nga anekdotat e preferuara.

Bill Campbell, një veteran i teknologjisë dhe anëtar i bordit të Apple gjithashtu foli. Ai shpërtheu në lot duke kujtuar jo vetëm kolegun e tij, por një nga miqtë e tij shumë të ngushtë. Fjalimi i tij kujton se Steve ishte po aq person i thjeshtë sa çdokush tjetër.

29 tetor 2012 | Scott Forstall largohet nga Apple, Craig & Jony marrin kontrollin e iOS

Image

Në fund të vitit 2012, Tim Cook shkarkoi Scott Forstall. Ishte një ngjarje tronditëse që erdhi si rezultat i refuzimit të Forstall për të kërkuar falje për botimin e botuar të Apple Maps me iOS 6. Forstall nuk kishte marrëdhënie të mirë mirë me drejtuesit e tjerë të Applet dhe Tim Cook ishte i vendosur për të ndërtuar një ekip që punonte së bashku në mënyrë harmonike. Kjo i dha atij mundësinë për ta larguar Forstallin. Pak e dinin në atë kohë se kjo lëvizje e vetme do të ndryshonte plotësisht rrjedhën e zhvillimit të softuerit të gjigantit.

Craig Federighi mori përsipër zhvillimin e iOS dhe Jony Ive mori përsipër dizajnin e ndërfaqes njerëzore. Azhurnimi tjetër i madh i iOS, iOS 7, zhveshi plotësisht platformën nga çdo element skemomorfik. Dizajni është një pjesë e rëndësishme e historisë, por kjo lëvizje gjithashtu modernizoi zhvillimin e Apple platformat dhe i afroi ato së bashku.

30 korrik 2017 | Zhvilluesit zbulojnë modelin e iPhone X dhe Face ID muaj para njoftimit

Image

Pasi Apple prezantoi HomePod në WWDC 2017, pajisja u rikthye për provë midis punonjësve. Apple filloi të lëshojë ndërtime të firmware të HomePod gjatë verës.

Firmware zbuloi gjithashtu ekzistencën e zhbllokimit të fytyrës biometrike. Ajo u bë një histori e madhe dhe u fol për të pafund për një kohë të gjatë. Apple zakonisht është shumë e kujdesshme për zbulimin e produkteve të këtij kalibri herët. Pra, kur zhvilluesit zbuluan iPhone X, të quajtur ‘D22’ në atë kohë, ishte një surprizë masive.

30 gusht 2018 | Apple aksidentalisht ngarkon foto të iPhone XS dhe Apple Watch Series 4 më herët se që duhej

Image

Uebfaqja e Applet pothuajse kurrë nuk zbulon asgjë para se të supozohet. Kështu që kur Apple njoftoi ngjarjen e tyre vjetore të shtatorit në gusht të vitit 2018, njerëzit gjetën imazhe përmes 9to5Mac të njoftimeve të ngjarjes të organizuara në serverat e Apple. 9to5Mac ishte ekskluzivisht në gjendje të zbulonte iPhone XS dhe XS Max, si dhe ridizenjimin e Apple Watch Series 4.

Apple u përfol për zgjerimin e madhësisë së ekranit të Apple Watch në atë kohë, por askush nuk kishte ndonjë rrjedhje të madhe që zbulonte ridizajnimin e sasisë ose softuerin e riparuar me të cilin erdhi. Rrjedhjet zbuluan se Apple po kthente gjithashtu orën Apple Watch për herë të parë që kur kishin dalë në ‘’pension’’ me modelin Apple Watch Edition 18K.

27 qershor 2019 | Jony Ive largohet nga Apple për të formuar ”LoveFrom”

Image

Jony Ive dhe Steve Jobs krijuan së bashku disa nga produktet më të rëndësishme në historinë njerëzore. Pas vdekjes së Steve, Jony udhëhoqi ekipet që krijuan Apple Watch dhe ndërtuan Apple Park. Ive është padyshim krijuesi më i rëndësishëm i kësaj epoke dhe shenja e tij në botë është e pashlyeshme. Pra, kur Apple njoftoi në verën e vitit 2019 që Jony po largohej nga kompania për të formuar një studio të re të pavarur ‘’LoveFrom’’, ishte një lajm i madh.

Jony tashmë ishte duke zënë një vend të pasmë në hartimin e përditshëm të produktit, duke ia lënë këto punë Alan Dye dhe Richard Howarth. Kjo u dha krijuesve të tjerë të Applet aftësinë për të provuar gjëra të reja dhe për të thyer formën.

Sot ekipi i dizajnit industrial të Apple drejtohet nga Evans Hankey, një anëtar prej kohësh i ekipit të Jony. Prezantimi i parë publik ishte vetëm dhjetorin e kaluar si VoiceOver për videon AirPods Max të Apple. Ekipi i ndërfaqes njerëzore të Applet drejtohet ende nga Alan Dye, ngjarja më e fundit e të cilit ishte përballja me publikun duke rrëfyer prezantimin e faqeve të reja të orëve të Applet në ngjarjen e shtatorit 2020.

Postime të ngjashme

“FaceTime” do të jetë i disponueshëm për Android

Lea Muslija

NASA: Toka po thith shumë nxehtësi nga dielli

Lea Muslija

Smartphone i Leitz gati

Lea Muslija

Facebook Messenger me opsione të reja

Lea Muslija

Smartphone i Leitz gati për tregun e Japonisë

Dafina Vidishiqi

Bosi i iPhone thotë se Android është i mbushur me viruse të rrezikshëm

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...