Apple mori goditje të madhe në gjyqin kundër krijuesit të Fortnite

Apple i është dhënë një goditje e madhe në gjyqin e saj të vazhdueshëm kundër krijuesit të Fortnite, Epic Games.

 

Një gjykatë në Oakland, Kaliforni, ka vendosur që Apple nuk mund të ndalojë zhvilluesit e aplikacioneve që i drejtojnë përdoruesit në opsionet e pagesave të palëve të treta.

Apple kishte argumentuar se të gjitha aplikacionet duhet të përdorin opsionet e pagesës brenda aplikacionit të Apple, raporton bbc.

Në një gjyq të profilit të lartë, Epic Games kishte sfiduar shkurtimin deri në 30% të Apple që merr nga blerjet-dhe argumentoi se App Store ishte monopolist.

Të premten, gjykatësi Yvonne Gonzalez-Rogers vendosi se “gjykata nuk mund të përfundojë përfundimisht se Apple është një monopolist”.

Megjithatë ajo gjithashtu lëshoi një urdhër të përhershëm, duke deklaruar se Apple nuk mund të ndalojë më zhvilluesit të lidhen me mekanizmat e tyre të blerjes.

Për shembull, një shërbim i transmetimit të filmit tani do të jetë në gjendje t’u thotë klientëve të regjistrohen përmes faqes së tyre të internetit, pa përdorur mekanizmin e blerjes brenda aplikacionit të Apple.

Epic gjithashtu ka ndërmarrë veprime ligjore kundër Google për Play Storen e tij.

Sistemi i pagesave të mbyllura të Apple është jashtëzakonisht fitimprurës për gjigantin e teknologjisë, megjithëse kompania thotë se nuk e di saktësisht sa fiton. 

Related posts

Hebei zgjeron zonën e testimit për automjetet e lidhura me inteligjencë

Redaksia

WhatsApp duhet të paguajë një gjobë rekord në Irlandë

D V

Sa mirë din m’i lexu lajmet? Hibrid lanson platformën kundër dezinformimit “Checkos”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com