Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Apple njeh kufijtë e Kosovës, e vendos në hartë

Kosova më në fund ka arritur të futet në hartat e Apple.

Zërit të studentes shqiptare në Londër, Megi Cara, iu janë bashkangjitur plot 197,175 të tjerë të cilët përmes nënshkrimit të peticionit “Put Kosovo on Apple Maps”, kanë arritur ta bëjnë Kosovën pjesë të Apple.

Është vetë Cara e cila ka shkruar në platformën online “Change”, duke dhënë lajmin e mirë.

“Fitore! Bashkimi bën fuqinë! Jam shumë krenare të them se Koosva është futur në Hartat e Apple”, ka shkruar ajo.

Jo vetëm qytetarë, në ngritjen e kësaj çështjeje u inkuadruan edhe figura publike. Rita Ora, Dua Lipa e Bebe Rexha janë shqiptaret me famë botërore që i dhanë zë.

E fushatës i ishin bashkuar edhe politikanët. Kryeparlamentarja Vjosa Osmani, Ministria e MPJ, Meliza Haradinaj-Stublla, ministri Genc Cakaj, qenë ndër ata të cilët i kërkuan Apple të marrë masat për vendosjen e kufijve të Kosovës në hartat e saj.

Postime të ngjashme

Facebook thotë se ka ndaluar një fushatë spiunimi të inteligjencës palestineze

S.B.

Apple së shpejti do të përditësojë softuerin – emoji të rinj dhe ndryshime të mëdha të privatësisë

S.B.

Apple bëri një gabim të madh me iMac e ri

S.B.

Pronari i Daily Mail padit Google mbi rezultatet e kërkimit

S.B.

Teknologjia 5G së shpejti në dispozicion për qytetarët e Maqedonisë

Z H

Apple prezantoi një iMac më të hollë me çip M1 dhe ngjyra të ndritshme

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...