Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Apple po përdor pjesë më të lira të baterisë për të mbuluar çmimin e 5G

Për shkak të çmimit të rritur të përfshirjes së harduerit për 5G në serinë e re të iPhone 12, Apple po përpiqet të përdorë komponentë më të lirë në pjesë tjera, sipas MacRumors.

Besohet se zvogëlimi i shpenzimeve më së shumti do të bëhet me anë të lirimit të teknologjisë së baterisë. Thuhet se Apple po redukton numrin e shtresave në tabelën e baterisë dhe po i vendos kompetentet e qelizave në një vend më të vogël.

Kjo do të rezultojë në një tabelë të baterisë e cila është prej 40 deri 50 për qind më e lirë se sa bateria e iPhone 11, transmeton KOHA.

Apple gjithashtu ka thënë se po zvogëlon çmimin e baterive edhe për gjeneratën e tretë të AirPods vitin e ardhshëm dukë i zëvendësuar me një paketë të ngjashme me atë që përdoret në AirPods Pro.

Këto ndryshime nuk janë vetëm për të mundësuar harduerin për 5G. Edhe shtimi i teknologjisë së valëve milimetrike në iPhone do t’i kushtojë Apple prej 125 deri 135 dollarë për njësi.

iPhonat e sivjetme pritet të dalin në tetor, disa javë më vonë se zakonisht.

Postime të ngjashme

Pas Facebook, alarm për Linkedin – 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

S.B.

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

S.B.

Mineralet nga fundi i oqeanit mund të përdoren për prodhimin e baterive të veturave elektrike

S.B.

Facebook dhe Instagram bien përsëri për shumë përdorues

S.B.

Prezantohen 6 telefona inteligjentë të rinj nga Nokia

S.B.

Një gjykatë në Moskë gjobit TikTok-un për “thirrje për protestë”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...