Apple “zbut” rregullat e App Store për shërbime të tilla si Spotify dhe Netflix

Apple ka rënë dakord të bëjë ndryshime modeste për të lehtësuar rregullat e saj në App Store pasi u përball me vërejtje nga rregullatorët në të gjithë botën.

 

Kështu, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, Apple do të lejojë kompani të tilla si Spotify (SPOT) dhe Netflix (NFLX) të drejtojnë klientët në faqet e tyre të internetit për të bërë pagesa, duke i lejuar ata të shmangin më lehtë tarifat e vendosura nga App Store.

Ndryshimet, të cilat do të hyjnë në fuqi vitin e ardhshëm, do të bëjnë pak për aplikacionet që ofrojnë blerje brenda aplikacionit për mallra dhe shërbime të tilla si lojërat.

Sidoqoftë, Phil Schiller, një anëtar i Apple që mbikëqyr App Store, mbrojti mënyrën e pagesës së kompanisë, e cila tha se krijon një “përvojë të sigurt për përdoruesit, ndërsa i ndihmon ata të gjejnë dhe përdorin aplikacione të shkëlqyera në pajisjet që duan”.

Koncesioni thuhet të ishte pjesë e një marrëveshjeje me rregullatorin anti-trust të Japonisë me rregullin e ri që përfundoi një hetim pesë-vjeçar.

Gjiganti i teknologjisë mund të ketë hequr dorë nga sfida e autoritetit të tregtisë së drejtë të Japonisë, por përballet me padi ligjore në SHBA, Bashkimin Evropian dhe Indi për tarifat e saj në App Store, për të cilat rregullatorët thonë se rrisin çmimet për klientët dhe krijojnë pengesa për hyrjen për zhvilluesit e aplikacioneve të reja. 

Related posts

Me Windows 11 ekrani i kaltër bëhet i zi

D V

Urgjentisht duhet ta përditësoni softuerin tuaj në iPhone

D V

Arrin një videolojë e re – personazhi kryesor është një mace e braktisur

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com