Agjencia Zhurnal.mk
Bota Covid 19

Aprotinin, një ilaç i ri për trajtimin e Covid-19

Shkencëtarët gjermanë dhe britanikë kanë njoftuar se një ilaç i ri i quajtur, aprotinin, duket se është efektivë kundër COVID-19.

Sipas këtyre shkencëtarëve ‘Aprotinini’ ja vlen të testohet si një ilaç kandidat antiviral në rastet e COVID-19 pasi është një frenues i proteinëazës

Hulumtuesit nga Instituti i Virologjisë Mjekësore të Institutit Goethe në Universitetin e Frankfurtit, Universitetin e Shkollës Mjekësore të Hanoverit dhe Universitetin e Kentit, të udhëhequr nga Profesorët Martin Michaelis dhe Jindrich Kinnatl, botuan studimin e tyre ku treguan se  aprotinina bllokon koronavirusin për të hyrë në qeliza dhe për këtë arsye mund të jetë një trajtim kundër Covid-19.

Aerosolët e aprototinës janë miratuar tashmë në Rusi për trajtimin e gripit dhe lehtë mund të testohen edhe kundër koronavirusit të ri.

Profesor Martin Michaelis tha: ” aerosoli aprotinin është raportuar të tolerohet jashtëzakonisht mirë te pacientët me grip. Prandaj, mund të ketë një potencial të veçantë për të parandaluar sëmundjen e rëndë COVID-19 kur aplikohet herët pas diagnozës.

Postime të ngjashme

Burgim i përjetshëm për vrasësin e presidentit të një rajoni gjerman

S.B.

Itali, sërish të infektuar me Covid-19 edhe pas dozës së parë të vaksinimit

S.B.

Shiti produkte me foton e famshme gjatë inaugurimit të Joe Bidenit, Bernie Sanders mbledh miliona dollarë në vetëm 5 ditë

S.B.

Ekipi i OBSh-së në Wuhan fillon punën në terren

S.B.

SHBA-ja alarmohet për dhunë të motivuar nga politika

S.B.

Kapaciteti ditor i testimit për Covid-19 në Kinë arrin në 15 milionë

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...