Arabia Saudite blen aksione në prodhuesin italian të super-veturave Pagani

Prodhuesi italian i makinave sportive Pagani ka një investitor të ri që premton fonde për zhvillimin e teknologjisë së re.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kjo pasi që Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite i njohur si PIF ka marrë një pakicë të aksioneve në Horacio Pagani SpA për të ndihmuar në financimin e hapave të ardhshëm të prodhimit të makinave.

Ky aksion pakicë në Pagani vlerësohet si një pjesë unike dhe emocionuese e portofolit të tyre të investimeve.

Pagani u themelua në fillim të viteve 1990 kur Horacio Pagani, një punonjës i gjatë i Lamborghini vendosi të vepronte vetë.

Ekspertiza e dizajnit të Pagani ishte gjithashtu shumë e kërkuar, gjë që e bëri Horacio të fillojë Modena Design në 1991.

Horacio Pagani e përshkroi marrëveshjen e PIF për Arab News, “një hap kyç në strategjinë tonë të rritjes afatgjatë, e cila parashikon investime të rëndësishme për të siguruar që hiper-makinat tona të ardhshme do të vazhdojnë të përcjellin emocione unike. Ne mezi presim të shohim ndikimin e këtij investimi në automjetet e ardhshme të Pagani”.

Related posts

Taksi japonez, shtrihuni dhe bëni “një sy gjumë”

D V

Opeli më i vogël po vjen, në shitje nga viti i ardhshëm

Redaksia

Keni parë se sa i “ashpër” është një VW Golf 1 me 455 kuaj fuqi? Nëse jo, ja ku e keni!

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More