Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Arabia Saudite rrit numrin e vizitorëve në Qabe gjatë Ramazanit

Gjatë Ramazanit, namazi i xhumasë dhe i taravisë mund taë falen në Mesxhid al-Haram në Mekë dhe Mesxhid al-Nebevi në Medinë dhe xhamitë e tjera do të jenë të hapura në përputhje me masat pandemike.

Drejtoria e Përgjithshme e Punëve të Mesxhid al-Haram dhe Mesxhid-i Nebevi morën vendime të reja në lidhje me numrin e vizitorëve që do të pranohen në Qabe gjatë muajit të Ramazanit në kuadër të masave kundër koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency.

Në këtë kontekst, numri i vizitorëve të përditshëm në Mesxhid al-Haram gjatë Ramazanit u rrit në 50 mijë persona për umre dhe 100 mijë persona për namaz, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve e Arabisë Saudite SPA.

Sipas vendimit, personat që vizitojnë Mesxhid al-Haram për të bërë umre ose namaz nga dita e parë e muajit të Ramazanit duhet të kenë vaksinën kundër COVID-19 dhe të marrin lejen e nevojshme nga aplikacionet elektronike të quajtura “Tawakkalna” dhe “Eatmarna” të zhvilluara nga qeveria në kuadër të masave epidemike.

Në lajm nuk u dha asnjë informacion në lidhje me numrin e vizitorëve ditorë të tanishëm në Mesxhid al-Haram.

Arabia Saudite njoftoi se në muajin e Ramazanit, namazi i xhumasë dhe i taravisë mund të falen në Mesxhid al-Haram në Mekë dhe Mesxhid al-Nebevi në Medinë dhe xhamitë e tjera në vend do të jenë të hapura në përputhje me masat pandemike.

Procesi i normalizimit gradual për vizitorët e Umres

Vitin e kaluar, për shkak të pandemisë, namazi i taravive u fal pa xhemat në Mesxhid al-Haram dhe Mesxhid en-Nebevi.

Arabia Saudite më 4 tetor 2020 rifilloi vizitat e Umres për ata që jetojnë në vend, pas afërsisht 5 muajve interval të dhënë në kuadër të masave kundër COVID-19.

Ndërkaq më herët u bë e ditur se që nga fillimi i nëntorit 2020 do të fillojnë të pranohen ata që vijnë nga vendi dhe jashtë vendit për umre dhe adhurim.

Postime të ngjashme

Biden zyrtarisht firmos si festë zyrtare ditën që përkujton fundin e skllavërisë

Dafina Vidishiqi

Italia lanson “pasaportën e vaksinës” të BE-së, planifikon për të hequr detyrimin për mbajtje të maskës

Dafina Vidishiqi

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...