Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Arjan Salës do i jepet titulli “Dëshmor I Atdheut” familja hap dyert e mortit

Në orën 11:30 minuta trupi i pajetë i Arjan Salës i është dorëzuar familjes për të kryer ceremoninë e lamtumirës.

32 vjeçari humbi jetën pasi hyri në magazinën e qendrës tregtare pranë mbikalimit të Kamzës për të shpëtuar punonjësit kur kishin shpërthyer flakët pasditen e 24 marsit.
Ndërkohë kryeministri Edi Rama ka kërkuar që 32 vjeçarit ti jepet titulli “Dëshmor i Atdheut”

Zv/ ministri përmes një njoftimi në facebook informoi se kryeministri ishte urdhëruar që Komisioni Qendror i Statusit “Deshmori i Ardheut të qëndronte në gatishmeri “për ti dhënë titullin “Dëshmor i Atdheut” shtetasit heroik Arjan Sala.

Presim perfundimin e shpejte te ekspertizes ligjore dhe propozimin e Prefektit te Tiranes per te marre vendim te menjehershem.

Humbja e jetes se Arjan Sales, pervecse na shkakton dhimbje te papershkrueshme si per nje bir e vella, nga ana tjeter deshmon se Shqiperia qe ka djem heronj si Arjani qe sakrifikojne jeten e tyre per te mbrojtur jetet e te tjereve, do te behet! Jane gjalle bilbilenjte!” shkruan zv/ Ministri i Mbrojtjes Petro Koçi

Flakët shpërthyen mërkurën e 24 marsit 2021 por vijuan deri të premten pasdite, ndërkohë trupi i tij u gjet brenda në magazinë në orët e para të mëngjesit të së shtunës, 27 mars.

Postime të ngjashme

“Asnjë rast me COVID në Tiranë”, Manasterliu publikon shifrat: Ja sa vaksinime janë kryer deri më tani në vend

Dafina Vidishiqi

Vetëm tri raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Dafina Vidishiqi

Ndihmës Sekretari i Shtetit Reeker do të vizitojë Italinë, Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Dafina Vidishiqi

Paralajmërim për të shkarkuarit nga vetingu: “Do të hetoheni dhe do t’ju sekuestrohet pasuria”

Bekim Laçi

Lëvizja drejt Greqisë, MEPJ informon shqiptarët: Çfarë duhet të dini para se të udhëtoni

Bekim Laçi

Manastirliu: Ulim fashën e vaksinimit në +50 vjeç

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...