Agjencia Zhurnal.mk

Armakolas: Diplomacia greke aktivizohet për prespektivën e BE në rajon

Athinë, 10 nëntor – Pas një qëndrimi të kujdesshëm, Greqia është mobilizuar ditët e fundit për të dërguar një mesazh se do të përpiqet të vazhdojë zgjerimin, por edhe të mbështesë qëllimin e reformave të Ballkanit Perëndimor, kështu thotë Yiannis Armakolas profesor në Universitetin e Maqedonisë në Selanik dhe një bashkëpunëtor i lartë i hulumtimit dhe kreu i departamentit të EJL në Fondacionin e Politikës së Jashtme “ELIAMEP”.

Ai shpjegon se Greqia vetëm nuk mund të bëj asgjë për të prishur veton franceze, por komenton se diplomacia greke tani riaktivizohet për perspektivën e BE-së në Ballkanin Perëndimor.

Profesori Armakolas, flet për takimet e ardhshme të kryeministrit Zoran Zaev me homologun e tij grek Kiriakos Mitsotakis dhe të Presidentit Stevo Pendarovski me Emmanuel Macron, duke komentuar veton franceze, por edhe për pozicionin e BE-së në lidhje me Greqinë në Ballkan.

Profesori grek dhe drejtuesi i departamentit të SEE në Fondacionin për Politikën e Jashtme ELIAMEP, i cili është një njohës i mirë i situatës në Ballkan, nuk është optimist se takimi i Pendarovskit me Macron do të ndryshonte qëndrimin e Francës dhe do të shprehte shqetësimin se qëndrimi i Paris nuk është i ngathët, por thotë se shteteve të Ballkanit Perëndimor nuk duhet të lejohen të “paguajnë pasojat” për politikën e BE, pasi reformat e Unionit do të jenë një betejë e ashpër por edhe një betejë që nuk duhet të jetë një “sakrificë” për rajonin.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...