Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Armenia e Azerbajxhani bien dakord të mos shënjestrojnë civilët

Zhurnal Ads

Armenia dhe Azerbajxhani janë dakorduar që të mos shënjestrojnë qëllimisht popullatën civile midis luftimeve në Nargorno-Karabak në bisedimet e paqes që po zhvillohen në Gjenevë.

Dy palët gjithashtu do të shkëmbejnë një listë të burgosurish të luftës dhe trupa të të vrarëve në fushë-betejë brenda javës, thanë bashkë-kryetarët e Grupit të Minskut të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) në një deklaratë të botuar në faqen e internetit të OSBE-së.

“Palët do t’i dorëzojnë ICRC (Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq) listën e të burgosurve të luftës aktualisht në paraburgim për të siguruar hyrjen dhe shkëmbimin e mundshëm”, thuhet në deklaratë.

Jerevani dhe Baku do të paraqesin gjithashtu pyetje dhe komente në lidhje me mekanizmat e mundshëm të armëpushimit me shkrim, në përputhje me deklaratën e përbashkët që u miratua në Moskë më 10 tetor.

Bashkëkryesuesit – Igor Popov i federatës Ruse, Stephane Visconti i Francës dhe Andreë Schofer i Shteteve të Bashkuara – u angazhua në bisedime të ndara dhe të përbashkëta me Ministrin e Jashtëm armen Zohrab Mnatsakanyan dhe homologun e tij Azerbajxhan Ceyhun Bayramov.

“Palët u angazhuan në një shkëmbim të hapur dhe thelbësor të pikëpamjeve që synojnë të qartësojnë pozicionet e tyre negociuese mbi elementët thelbësorë nëse një zgjidhje gjithëpërfshirëse në përputhje me pikën 3 të deklaratës së përbashkët të 10 tetorit”, thanë bashkëkryetarët, duke shtuar se ata do të vazhdojnë të punojnë me të dy palët “intensivisht” për të gjetur një zgjidhje paqësore të konfliktit.

Bisedimet e ndërmjetësimit janë përpjekja e fundit për t’i dhënë fund konfliktit të gjatë për territorin që njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit por drejtohet nga armenët etnikë që kur një luftë atje përfundoi në 1994.

Shpërthimi i fundit në konflikt filloi në shtator dhe ka lënë që qindra njerëz të vdekur në të dy palët.

Tre armëpushime kanë dështuar të ndalojnë ato që quhen luftimet më të këqija në Kaukazin e Jugut për më shumë se 25 vjet.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

“Superfuqia po fundoset”- Si po i lexon Rusia zgjedhjet presidenciale në SHBA?

T E

SHBA i vë sanksione Kinës, miraton shitjen e armëve për Tajvanin

S.B.

Macron organizon samit të BE-së kundër terrorizmit

T E

Do miratojmë një paketë tjetër për lehtësimin e pasojave të pandemisë

S.B.

Trump do të heq Sudanin nga lista e shteteve sponsorizuese të terrorizmit

admin

Belgjika mbyll restorantet dhe vendos orë policore për të luftuar COVID-19

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...