Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Armenia përballet me tensione politike dhe plagët e luftës

Në kryeqytetin e Armenisë, Jerevan, janë zhvilluar tubime masive. Një pjesë e demonstruesve mbështesin Kryeministrin Nikol Pashinyan, ndërsa pjesa tjetër kërkojnë dorëheqjen e tij. Zoti Pashinyan po kritikohet për nënshkrimin e marrëveshjes së paqes në nëntor, në bazë të së cilës Azerbajxhani rimori kontrollin e rajonit Nagorno-Karabakh.

Armenia vazhdon të varrosë ushtarët e saj. Ata u vranë në një luftë me Azerbajxhanin vitin e kaluar që përfundoi me mundjen e Armenisë dhe humbjen e kontrollit mbi pjesën më të madhe të Nagorno-Karabakhut. Vendi është zhytur në krizë.

“Jemi në një krizë humanitare pasi kemi mijëra refugjatë dhe të zhvendosur… jemi edhe në një krizë politike pasi të gjitha partitë, do të thoja partitë parlamentare dhe ato jashtë parlamentit, kërkojnë dorëheqjen e kësaj qeverie”, thotë Edmon Marukyan, i Partisë Liberale.

Postime të ngjashme

Kina shpreh shqetësim serioz për shkarkimin e ujit radioaktiv nga Japonia

Z H

Qeveria japoneze: Uji i ndotur nga Fukushima do të hidhet në det

S.B.

Kryeministri malazez ndihet i mashtruar nga opozita: Nuk lejoj trillime e të pavërteta

S.B.

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Z H

Kina përpiqet të mbushë hendekun ‘tronditës’ të vaksinimit mes vendeve

Z H

Të gjithë mbi 50-vjeçarët në Britani morën një dozë të vaksinës

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...