Agjencia Zhurnal.mk
Bota

“Armëpushimi mes Hamasit dhe Izraelit mund të arrihet të premten”

Izraeli dhe Hamasi mund të arrijnë një armëpushim nga e premtja. Lajmin e bën të ditur Wall Street Journal (WSJ), duke cituar zyrtarë amerikanë dhe të huaj të përfshirë në diskutime.

Zyrtarët egjiptianë kanë përparuar në negociatat me udhëheqjen e Hamasit, raportoi gazeta, ndërsa ushtria izraelite ka pranuar privatisht se është afër përfundimit të objektivave të saj.

Një zyrtar amerikan i cili nuk ka pranuar të identifikohet, i tha WSJ se ishte vendosur një mekanizëm për një armëpushim dhe se tashmë është thjesht çështje kohe.

Zyrtari gjithashtu thkesoi se anëtarët e Xhihadit Islamik Palestinez, një tjetër grup i armatosur me bazë në Gaza, mbetën një “çështje e nxehtë.”

Postime të ngjashme

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Dafina Vidishiqi

30 mijë fëmijë rrezikojnë të vdesin nga uria në Tigray të Etiopisë

Dafina Vidishiqi

Mbretëresha i bëri të qeshnin udhëheqësit e G7: A duhet të dukeshit sikur po kënaqeni gjatë pozimit?

Dafina Vidishiqi

Putin: Marrëdhëniet me SHBA-në në nivel më të keq në vitet e fundit

Dafina Vidishiqi

G7-ta sot pritet ta hartojë planin global anti- COVID

Dafina Vidishiqi

Kanadezët marshojnë kundër islamofobisë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...