Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Arnold Schwarzenegger e quan Trump si ‘presidenti më i keq ndonjëherë’ pas trazirave në Capitol

Arnold Schwarzenegger bëri një deklaratë të dielën duke ‘dënuar’ ish-presidentin Donald Trump, pas trazirave të së mërkurës në Capitol Hill.

Aktori dhe ish-guvernatori i Kalifornisë postoi një video më shumë se shtatë minutëshe në Twitter duke adresuar rrethimin e ndërtesës së Capitol javën e kaluar nga një turmë pro-Trump.

73 vjeçari filloi duke treguar se ai emigroi në Shtetet e Bashkuara nga Austria, ku kishte parë shumë thyerje zemrash për atë që ish-ushtarët nazistë përjetuan pas Luftës së Dytë Botërore.

“Unë jam rritur në Austri, dhe jam shumë i vetëdijshëm për Kristallnacht ose ‘Nata e xhamit të thyer’. Ishte një natë inati kundër hebrenjve të kryer në vitin 1938 nga ‘Djemtë krenarë’”, tha ai në video. “E mërkura ishte ‘Nata e xhamit të thyer’ pikërisht këtu në Shtetet e Bashkuara. Xhami i thyer ishte në dritaret e Kapitolit të Shteteve të Bashkuara, por turma jo vetëm që theu xhamat e Kapitolit, ata shkatërruan idetë që ne i morëm të mirëqena. Ata jo vetëm që thyen dyert e ndërtesës që strehonte demokracinë amerikane. Ata shkelën vetë parimet mbi të cilat u themelua vendi ynë”.

Schwarzenegger vazhdoi të zbulonte se babai i tij vinte në shtëpi i dehur kur ai ishte fëmijë dhe abuzonte me të dhe nënën e tij.

“Unë nuk e mbaja atë plotësisht të përgjegjshëm sepse fqinji ynë po bënte të njëjtën gjë me familjen e tij dhe kështu ishte edhe e ardhmja”, shtoi ai. “E kam dëgjuar me veshët e mi dhe e kam parë me sytë e mi”.

“Gjithçka filloi me gënjeshtra, dhe gënjeshtra, dhe gënjeshtra dhe intolerancë. Pra, duke qenë nga Evropa, kam parë nga afër se si gjërat mund të dalin jashtë kontrollit”, vazhdoi ai.

Ai ndaloi së paku duke thënë se Amerika po shkonte në të njëjtin drejtim me Gjermaninë e para luftës, por vuri në dukje se situata aktuale mund të çojë në ‘pasoja të tmerrshme’ për demokracinë e SHBA-së.

Aktori përfundoi duke u bërë thirrje të gjithëve që të qëndrojnë pas presidentit të zgjedhur, Joe Biden.

“Ne duhet të shërohemi jo si republikanë ose demokratë, por si amerikanë. Tani, për të filluar këtë proces, pavarësisht nga përkatësia juaj politike, ju kërkoj të bashkoheni me mua për t’i thënë presidentit të zgjedhur Biden, ‘Presidenti i zgjedhur Biden, ne ju urojmë suksese të mëdha si presidenti ynë. Nëse keni sukses, kombi ynë ka sukses. Ne ju mbështesim me gjithë zemër ndërsa përpiqeni të na bashkoni’”.

Postime të ngjashme

“Tërmet” në familjen mbretërore/ Sonte transmetohet intervista e princit Harry dhe gruas së tij amerikane Meghan Markle

T E

Ylli i YouTube, Zoe Sugg njofton se është shtatzënë për herë të parë

S.B.

Pyetet nëse planifikon të martohet së shpejti, Eni Koçi: Dasma nuk shqyrtohet fare si opsion në këtë periudhë

S.B.

Gjira: Ata që bëjnë muzikë të vërtetë kanë pak klikime, nuk e bëjnë për vëmendje

S.B.

Fero lanson këngën e re “Krenaria”

S.B.

Ermal Meta zë vendin e tretë në edicionin e 71-të të “Sanremos”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...