Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Arrat indiane mund t’ju japin një buzëqeshje në fytyrë, por kanë edhe efekte të tjera pozitive

Nuk ekziston dozë ideale e arrës indiane, të cilën duhet ta hani çdo ditë, por patjetër përfshijeni në ushqim, sepse janë të pasura me zink, kalium, hekur, kalcium, fosfor dhe vitaminë B. Njëqind gramë arra indiane kanë 523 kalori.

Mirëpo, nuk jeni të detyruar të hani atë sasi, mjafton vetëm një grusht sosh.

Arra indiane përmban triptofanin e rëndësishëm të aminothartirës që rregullon humorin dhe përmirëson cilësinë e gjumit.

Nëse konsumoni rregullisht arra indiane, do të ndiheni të shkarkuar nga stresi, ankthi dhe depresioni. Dy grushte arra përmbajnë të njëjtën sasi të kësaj aminothartire si edhe shumica e antidepresivëve, por pa efektet anësore.

Pos këtyre që i përmendëm më sipër, arra indiane i bën mirë edhe shëndetit të sistemit kardiovaskular, muskujve dhe eshtrave. Gjithashtu, arra indiane konsiderohet si një afrodiziak i suksesshëm.

Postime të ngjashme

Truri është në gjendje të formojë lidhje të reja midis qelizave të veta

D V

Reagimi i organizmit tonë kur nuk jemi aktivë sa duhet

D V

Të moshuarit duhet të ndjekin këtë dietë popullore për të shtuar vite në jetën e tyre

D V

Ndikimi i konsumit të mishit në jetëgjatësi

D V

Konsumuesit e dardhave, kanë 35 për qind më pak shanse të bëhen obez

D V

Patatja e ëmbël mund të ndihmojë në rregullimin e hormoneve gjatë menopauzës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...