Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Arrestime masive të aktivistëve në Hong Kong

Më shumë se 50 aktivistë të demokracisë janë arrestuar në Hong Kong, e cila konsiderohet si në një nga goditjet më të mëdha ndaj grupeve të opozitës, që nga futja e ligjit të sigurisë që rriti kontrollin e diktaturës kineze në qytet.

Bëhet e ditrur se edhe avokati demokrat, Benny Tai, u rrëmbye nga policia të mërkurën, njofton SvD, transmeton RTKLive.

Sipas ndërmarrjes së shërbimit publik RTHK, midis të arrestuarve janë tre udhëheqës të njohur të lëvizjes së demokracisë në Hong Kong, James To, Lam Cheuk-Ting dhe Lester Shum.

Sipas burimeve pro-demokracisë në Facebook, të cituar nga agjencia e lajmeve Reuters, ata thuhet se janë arrestuar pasi që ata ishin në fletët e votimit për zgjedhjet në Hong Kong, që duhej të mbaheshin në shtator të vitit të kaluar, por që u shty për sa i përket pandemisë korona./RTKLive

Postime të ngjashme

15 vendet që kanë ekzistuar 100 vite më parë, por tani janë zhdukur

T E

Ekspertët të shqetësuar për vizitën e Papës në Irak

T E

Mbi 20 milionë të vaksinuar në Britani të Madhe

T E

Von der Layen do të ndalojë eksportimin e vaksinave nga BE-ja

T E

Izraeli do të vaksinojë punëtorët palestinezë kundër Covid-19

T E

Sulm mbi anijen izraelite/ Ministri i Mbrojtjes: Irani qëndron pas shpërthimit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...