Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Arrestime masive të protestuesve, nuk ka vende në burgjet e Moskës

Arrestimet masive ndodhën gjatë protestave të fundit të opozitës ruse dhe kjo krijoi një problem – nuk kishte vend në burgjet e Moskës.

Mes të arrestuarve ishte protestuesi Filipp Kuznetsov. Të nesërmen e arrestimit të tij, sot, autoritetet nuk mundën të gjenin një qeli për të.

Policia arrestoi një numër njerëzish në protesta ku morën pjesë dhjetëra mijëra rusë. Protestat filluan pasi lideri i shquar i opozitës, Alexei Navalny u arrestua gjatë kthimit nga Gjermania në Moskë, transmeton Telegrafi.

Gjykata dënoi 28-vjeçarin Kuznetsov me dhjetë ditë paraburgim sepse mori pjesë në protestat që qeveria i konsideron të paligjshme, raporton reuters.

“Tani jam ulur në një autobus policie sepse nuk ka vend në burgje”, tha Kuznetsov. Ai pretendon se edhe 17 persona të arrestuar e kaluan natën në autobus para burgut.

Vlerësohet se katër mijë njerëz u arrestuan në të gjithë Rusinë, nga të cilët 1500 në Moskë.

Postime të ngjashme

SHBA-ja dhe Britania fajësojnë Iranin për sulmin vdekjeprurës ndaj një cisterne

D V

Atletja bjelloruse konsiderohet e sigurt në Tokio, vendet e BE-së i ofrojnë viza

D V

Shpëtohen 700 migrantë që tentuan të kalojnë Mesdheun

D V

Gjermanët protestojnë kundër kufizimeve për koronavirus

D V

Gjenerali që mori pushtetin në Mianmar thotë se gjendja emergjente mund të zgjasë deri në vitin 2023

D V

Irani mohon se e ka sulmuar cisternën e naftës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...