Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Arrestohet mjeku gjerman, akuzohet për vrasjen e pacientëve me koronavirus

Dy pacientë të infektuar me koronavirus kanë vdekur në një spital gjerman, pasi dyshohet se një mjek ka administruar ilaçe që çuan në vdekje të menjëhershme

Autoritetet po hetojnë rrethanat e vdekjes së pacientëve, të moshës 47 dhe 50 vjeç, të cilët ishin duke u trajtuar për sëmundjen e shkaktuar nga COVID-19. Mjeku, i cili tani po përballet me akuza për vrasje, ka punuar që nga shkurti i këtij viti në Spitalin Universitar në qytetin Essen në Nordrhein-Westfalen (NRW). Mjeku 44-vjeçar u arrestua dhe është në paraburgim, tha policia.

Të dy pacientët vdiqën më 13 dhe 17 nëntor. Sipas spitalit, dyshimi për vdekjet e kishte shtyrë atë të pezullojë mjekun dhe të njoftojë menjëherë prokurorët.

Sipas policisë së Essenit, në një rast i akuzuari deklaroi se donte t’i jepte fund vuajtjeve të mëtejshme të pacientit COVID-19 dhe të afërmve të tij. Raportet pretenduan se të dy pacientët e vdekur kishin qenë në gjendje shumë kritike në pavijonin e mjekut, i cili besohet të jetë reparti që trajton pacientët e infektuar.

Mjeku dyshohet se u dha injeksione vdekjeprurëse pacientëve që çuan në vdekjen e tyre. Sipas gazetës Bild, mjeku informoi familjet e pacientëve para se të administronte injeksionet. Prokurorët thanë se ata aktualisht nuk janë në gjendje të nxjerrin detaje të mëtejshme të incidenteve ndërsa hetimi po vazhdon.

Sidoqoftë, sipas një vendimi gjyqësor të lëshuar vitin e kaluar, në Gjermani, pacientët e sëmurë mund të kërkojnë ndihmë për t’i dhënë fund jetës. Por është e paqartë nëse kjo ka ndodhur në rastin e të dy pacientëve me COVID-19. Vdekja e asistuar është veçanërisht e ndjeshme në Gjermani për shkak të trashëgimisë së Holokaustit kur nazistët vranë gjashtë milionë hebrenj.

Postime të ngjashme

Polici amerikan nuk ndahet së qari pasi u detyrua ta vrasë 19-vjeçaren – familja “ia fal gjakun”

Dafina Vidishiqi

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

Dafina Vidishiqi

Pamjet kur një burri rom në Çeki, polici ia vuri gjurin në qafë – vdekja e tij po krahasohet me atë të George Floyd në SHBA

Dafina Vidishiqi

New Yorku nuk është më qyteti me më së shumti miliarderë

Dafina Vidishiqi

Szijjarto: BE mund ta humbasë Ballkanin Perëndimor

Dafina Vidishiqi

Spanja fal liderët katalanas për përpjekjet e dështuara për pavarësi

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...