Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Arrestohet një prift në rusi, akuzohet se shtynte fëmijët drejt vetëvrasjes

At Sergiy, një prift rus është arrestuar, pas një urdhri të lëshuar nga gjykata e Moskës, nën akuzën se shtynte fëmijët drejt vetëvrasjes. At Sergiy, emri i vërtetë i të cilit është Nikolai Romanov, ka tërheque vëmendjen dhe më herë gjatë këtij viti, pasi ka mohuar ekzistencën e pandemisë së Covid-19 dhe shprehej kundër mbylljes së kishave.

Ai mori kontrollin e manastirit të Sredneuralsk, pranë Yekaterinburg, në qershor dhe prej asaj kohe refuzonte urdhrat e Kishës Ortodokse ruse dhe të autoriteteve për t’u larguar. Por, në muajin shtator ai u përjashtua zyrtarisht nga kisha, për shpërfillje të urdhrit që i ndalonte atij të kryente shërbime dhe predikime.

Ndërkohë, që në media është shfaqur dhe momenti i arrestimit të tij, ku një numër i madh policësh hyn në manastir.

Sakaq, At Sergiy është arrestuar nën akuzën se ka shtyrë disa të mitur drejt vetëvrasjes. Akuza ndaj tij mendohet të jetë ngritur pas një videoje në Youtube ku ai shfaqet ndërsa iu bën thirrje ndjekësve të vdesin për Rusinë.

Postime të ngjashme

Presidenti i Brazilit: Boll u qatë për koronavirusin

T E

Ischinger i reagon Grenellit: Mandati juaj ka skaduar

T E

Rritja e rasteve mund ta ngufasë shëndetësinë

T E

Çfarë pritet pas tërmeteve që tronditën Greqinë, paralajmërimi i sizmiologut!

S.B.

Sanksionet nga SHBA, Moska paralajmëron: Do t’i befasojmë së shpejti

S.B.

Pamje: Blindohet Bagdadi, Papa Françesku pritet me nderime të larta në Irak

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...