Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Arrihet marrëveshja mes Fiatit dhe PSA Group

Shkrirja e planifikuar mes kompanive Fiat Chrysler Automobiles dhe PSA Group është arritur zyrtarisht, duke krijuar kështu rrjetin më gjigant të industrisë së quajtur Stellantis.

Kompania e re ka marrë emrin nga latinishtja “Stello”, që do të thotë ‘të ndriçosh në yje’. E vendosur për të prodhuar rreth tetë milionë vetura në vit, me të ardhurat e premtuara prej 150 miliardë dollarë, Stellantis do të bëhet firma e katërt më e madhe e makinave në botë.

Ajo do të kombinojë një total prej 1 markash që përmbajnë një përzierje të shitësve të vëllimit, kryesisht të ofruara nga PSA, dhe më shumë gamë premium siç janë Alfa Romeo dhe Maserati i FCA-së.

Disa nga këto marka janë më qëndrore në Evropë dhe disa prej tyre edhe në SHBA.

Lista e plotë e markave të vendosura nën Stellantis është: Peugeot, Citroen, DS, Vauxhall / Opel, Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Maserati, Dodge, Jeep, Chrysler, Ram dhe Abarth.

Postime të ngjashme

Volkswageni shënon 45-vjetorin e Golf GTI me një version special

S.B.

Jaguar Land Rover do të zvogëlojë kapacitetin prodhues me 25% për pesë vjet

S.B.

Huawei ka në plan të prodhojë vetura elektrike dhe e para mund të mbërrijë këtë vit

S.B.

Aston Martin do të elektrifikojë 90% të modeleve deri më 2030

S.B.

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

S.B.

Si duket flota e makinave të Elon Musk?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...