Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Arrin donacioni prej 100.000 vaksinave “Sinofarm”

Shkup, 15 maj – Njëqind mijë vaksina nga prodhuesi kinez “Sinofarm” do të arrijnë sot në shtet, si donacion nga Ministria e Mbrojtjes së Republikës Popullore të Kinës.

Donacionin, para depose për vaksina në poliklinikën “Jane Sandanski” në Shkup, do ta dorëzojë ambasadori kinez, Xhung Xu, ministrave të Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska dhe të Shëndetësisë, Venko Filipçe. Dërgesa e donacionit është kontraktuar në takimin e Shekerinskës me ministrin kinez të Mbrojtjes, gjeneralin Vei Fenghe gjatë vizitës së tij në vend.

Në fund të muajit të kaluar në Maqedoni të Veriut arritën 200.000 vaksina “Sinofarm” që Qeveria I furnizoi nga prodhuesi, ndërsa janë paralajmëruar edhe 500.000 vaksina “Sinovak”.

Postime të ngjashme

Shkupi i hutuar, njëkohësisht është optimist por edhe pesimist për zgjidhje me Bullgarinë

Bekim Laçi

Hapet zyrtarisht ambasada e Maqedonisë së Veriut në Bratislavë

Zekirija Haxhiu

Taksë ekologjike për derivatet dhe zvogëlim të TVSH-së për energjinë elektrik

Zekirija Haxhiu

Peloni: Duam marrëdhënie të mira me vendin fqinj

Zekirija Haxhiu

Stefoska: Kemi dërguar një letër interesi për programin e ri të BE-së për kulturë

Zekirija Haxhiu

Përsëri asnjë viktimë nga Covid në Maqedoni, shënon 29 raste të reja

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...