Arsovski: Kuvendi debaton për rezolutën e VMRO-së, linjat tona të kuqe janë të qarta

Shkup, 7 korrik – Pozicionet e Qeverisë në lidhje me identitetin dhe gjuhën maqedonase janë të njohura, vazhdimisht të konfirmuara dhe të qarta. Në çdo rast, Qeveria thotë se nuk do të heqë dorë prej tyre. Vijat e kuqe të identitetit janë të qarta edhe për qytetarët edhepër bashkësinë ndërkombëtare.

 

Kjo u deklarua sot në një konferencë për shtyp nga zëdhënësi i Qeverisë, Dushko Arsovski kur u pyet për pozicionin e Qeverisë mbi propozimin e partnerit të koalicionit qeveritar PRSD për referendum konsultativ për negociatat me Bullgarinë, duke pyetur nëse RMV duhet t’i vazhdojë negociatat me Bullgarinë siç kërkon ajo.

Lidhur me qëndrimin e Qeverisë për rezolutën e VMRO-DPMNE-së për kontestin me Bullgarinë, të cilën LSDM e mbështet, kurse BDI kërkon finalizim, Arsovski tha se i takon Kuvendit të propozojë dhe vendosë për rezolutat dhe dokumentet dhe iniciativat e ngjashme.

Related posts

Pendarovski për pavarësinë: Nuk kemi atdhe rezervë, kjo është shtëpia jonë e përbashkët

D V

VMRO-DPMNE kërkon dorëheqjen e Dimitrovit dhe Osmanit

N E

BFI me njoftim / Ja kur dhe si do falet Kurban Bajrami

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com