Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Artan Grubi në “Click Plus” flet për karrierën e tij, por si u njohë ai në Prishtinë dhe Tiranë, ndiqni videon!

Shkup, 17 shtator, Zhurnal.mk – Mbrëmë në emisionin “Click Plus” të ftuar ishin analistët Sefer Selim, Albert Musliu si dhe zv/kryeministri i parë Artan Grubi. Temë diskutimi ishin sfidat që e presin qeverinë “Zaev 2” gjatë mandatit katër vjeçarë, transmeton Zhurnal.

Por përvec sfidave, zv/kryeministri Grubi nuk harroi të lavdërohet për CV-n e tij politike dhe veprimtarinë që ka kryer në të kaluarën.

Ai tha se është hera e parë që është në ekzekutivin e shtetit, njëheritë tregoi se më herët ka punuar në Tribunalin e Hagës, në Ambasadën e Holandës dhe që ka qenë edhe aktiv në shoqërinë civile.

“Është hera e parë që jam pjesë e ekzekutivit dhe marr detyrë në ekzekutivin e shtetit. Kam qenë deputet në dy mandatet e kaluara. Para asaj kam qenë funksionarë partiak dhe para asaj gjithësesi se kam qenë pjesë e shoqërisë civile dhe pjesë e organizatave ndërkombëtare që kanë funksionuar në Maqedoni, “Zgjohu” dhe disa organizata ndërkombëtare, në fillim kam punuar me organizatat e ndihmës amerikane në vitet 98/99, pastaj kam punuar në tribunalin e Hagës për 5 vite me rradhë duke përfshirë detyra në Prishtinë, Tiranë në Hagë, gjithandej në Evropë, në Mal të Zi më pastaj kam punuar për NATO-në, kam qenë këshilltarë politik ndërsa në Hagë punoja në zyren e prokurorisë. Pas NATO-s kam vijuar me Ambasadën e Holandës dhe aty kam qenë këshilltarë politik për 3 vite me rradhë dhe më pas u kyça në politikë në vitin 2011″, deklaroi mes tjerash Artan Grubi, zv/kryeministër.

Kur flet Grubi se ka qenë përkthyes në tribunalin e Hagës për 5 vite me rradhë, shumica në Prishtinë dhe Tiranë Grubin e kanë njohur në anë të një video të publikuar, Intervistimi i “Dëshmitarit X”, Agim Zogajt. Rrëfimi në vijim ëshë i protagonistit kyç në procesin gjyqësor në Rastin Kleçka, por i dhënë për Tribunalin Ndërkombëtar të Hagës, në janar 2004.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...