Arti shqiptar humb një tjetër ikonë, Sherif Merdanin

Është ndarë nga jeta ditën e sotme këngëtari Sherif Merdani. Një sëmundje e rëndë i mori atij jetën në moshën 81-vjeçare. I vlerësuar me shumë çmime, mes tyre edhe ‘Artist i Madh’, nga ana tjetër, Merdani është nga ata figura që i ka vuajtur më shumë pasojat që diktatura vuri në lidhje me kufizimin e artit.

 

Pas festivalit të 11-të ai u burgos për 15 vite për këngët “Vajza E qelqtë”, “Rruga e Dibrës” dhe “Duart e tua”. Merdani doli nga burgu në vitin 1988, por muzikës iu kthye vetëm në vitin 1995.

Related posts

Hapje solemne e edicionit të 61-të të “Verës së Ohrit”

Z H

Toka dhe kënga e Skraparit

D V

Sot Dita Botërore e Fotografisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More