Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Artriti: Tri metoda efektive për të zvogëluar dhimbjen dhe inflamacionin e nyjave

Simptomat e artritit mund të ndryshojnë nga java në javë dhe dita në ditë.

Sidoqoftë, tani nuk keni nevojë ta duroni më dhimbjen dhe luhatjet e humorit që shkaktohen.

Më poshtë gjeni disa mënyra që ndihmojnë kurimin e tij:

Ushtrimet Tai Chi

Fondacioni i Artritit rekomandon përdorimin e praktikës së Tai Chi, e cila kombinon “lëvizje të buta rrjedhëse, frymëmarrje të thellë dhe meditim”. E treguar për të zvogëluar dhimbjen e kyçeve, praktika trup-mend gjithashtu përmirëson diapazonin e lëvizjes dhe ndjenjat e mirëqenies së një personi.

Tai Chi është më i përshtatshmi për njerëzit që kanë artrit reumatoid ose artrozë. Për më tepër, stërvitja e lashtë kineze mund të “zvogëlojë stresin, të përmirësojë sjelljen, ekuilibrin dhe lëvizjen e përgjithshme”, shtoi NHS. Ushtrimi me ndikim të ulët nuk ushtron shumë presion në kocka ose nyje, kështu që shumica e njerëzve duhet të jenë në gjendje ta bëjnë atë dhe rreziku i dëmtimit është i vogël, shkruan Express.co.uk.

Joga

Fondacioni i Artritit sugjeron gjithashtu jogën si një formë lehtësimi efektiv të dhimbjes. Duke kombinuar lëvizjen, meditimin dhe frymëmarrjen e thellë, praktika indiane mund të ulë dhimbjen dhe ngurtësinë e kyçeve. Aktiviteti relaksues mund t’i mbajë nyjat fleksibile dhe mund të ndihmojë në ruajtjen e tonit të muskujve.

“Pothuajse kushdo, në çdo nivel fitnesi mund të fillojë një program joga”, dëshmoi Fondacioni i Artritit. Sidoqoftë, përmbajuni pozave që kërkojnë ekuilibrim në njërën këmbë, ose përkuljen e nyjave tuaja më shumë se 90 gradë. Nëse ndonjë pozë e jogës dëmton, mos i bëni përsëri.

Humbje peshe

Një zgjidhje tjetër për artritin e dhimbshëm është të humbni çdo peshë të tepërt që mund të mbani. Humbja edhe e vetëm gjysmë kile mund të heqë dy kilogram presion mbi nyjat e fryra, të dhimbshme.

Tridhjetë minuta ushtrime me ndikim të ulët, të tilla si Tai Chi ose joga, pesë herë në javë mund të ndihmojnë.

Postime të ngjashme

Katër simptoma të një tiroideje joaktive

Dafina Vidishiqi

Ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli gjindet në kuzhinën tuaj

Dafina Vidishiqi

Kjo është barishtja që zvogëlon rrezikun e kancerit dhe parandalon plakjen e trurit

Lea Muslija

BRITANIA E MADHE DO TË APLIKOJË DOZË TË TRETË PËR TË GJITHË TË VAKSINUARIT

Lea Muslija

Kura me mjaltë dhe limon për problemet me tretjen

Lea Muslija

Mbijeton foshnja që lindi në muajin e pestë, feston 1 vjetorin e lindjes

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...