Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Aselborn: Negociatat mes Maqedonisë dhe BE-së të fillojnë deri në qershor

Shkup, 10 shkurt – Kryediplomati i Luksemburgut, Zhan Aselborn është i prerë se duhet gjendur zgjidhje për zhbllokimin e negociatave për anëtarësim mes Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian, raporton  Alsat, përcjell Zhurnal.mk

“BE-ja do të bëjë një gabim shumë të madh nëse nuk e gjejmë së shpejti, në pranverë zgjidhjen për t’i filluar negociatat dhe mendoj se momenti i fundit do të ishte qershori i këtij viti. Nuk ka vend në Evropë, në BE që ka bërë aq shumë përpjekje. Njerëzit e kanë kuptuar se duhet t’i bënin këto përpjekje që ta kenë shansin për t’u bërë anëtare e BE-së dhe tani është radha jonë”, u shpreh Aselborn, pas takimit me ministrin e Jashtëm, Bujar Osmani.

Osmani nga ana tjetër theksoi se vendi po i vazhdon reformat edhe përskaj dëshpërimit për mos-fillimin e negociatave për anëtarësim vitin e kaluar,

Postime të ngjashme

Deri në tre orë pritje në kufirin Serbi-Maqedoni! Mërgimtarët ankohen: Kjo është e tepërt

D V

Këto vendime solli kryesia qendrore e ASH-së

D V

Bexheti në mbështetje të vlerave kulturore e artistike

D V

Mersel Bilalli: Në duart e Besës është “çelësi i qeverisë”

D V

Ohri mbeti në listën e UNESCO-s, do të jetë nën mbikëqyrje të rreptë

D V

U harxhuan miliona, por shatërvanët në qendër të Shkupit nuk punojnë!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...