Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

ASH-AAA kërkon të anulohet konkursi për avokat të popullit

Zhurnal Ads

Shkup, 14 janar – Zhurnal.mk – Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa përsëri i bën thirrje shumicës parlamentare ta anulojë konkursin dhe propozimin për Avokatin e popullit dhe të shpallë konkurs tjetër. Sipas tyre, kandidati i propozuar Naser Ziberi nuk e përmbush kushtin elementar për të ushtruar këtë detyrë, atë të paanësisë politike.

“Siç e din i gjithë opinioni, Naser Ziberi para 5 muajsh ishte kandidat i BDI-së për kryeministër. Pra një figurë krejt politike, andaj si i tillë, në këtë mënyrë atij i pamundësohet ta ushtrojë një detyrë që për nga natyra është jopolitike dhe me neutralitet të theksuar politik. Nuk mjafton një deklaratë e kandidatit se nuk është anëtar partie që të konkludohet paanësia e tij politike kur të gjithë ne e dimë se ai është figurë shumë e fuqishme politike” – tha Safije Sadiki, deputetë e Koalicionit ASH – AAA.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Bytyqi: Qeverinë greke e shohim si partner

E.E.

Osmani: Në bisedimet me Bullgarinë theksi është vendosur në planin aksionar

Z H

Siljanovska përplaset me deputetët e shumicës: Nuk keni dy lidhje me drejtësinë

Z H

Dimitrov dhe Varhelyi: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor së bashku me vaksinat për BE-në

E.E.

“Himni”, Maleski: “Shqiptarët të jenë të kujdesshëm se çfarë duan”

Z H

Gjorçev, Milloshoski dhe disa deputetë të tjerë sot do të dëshmojnë për “27 prillin”

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...