Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

ASH-AAA: Programi vjetor i kulturës, pushteti poshtëroi kulturën shqiptare

Shkup, 25 shkurt – Koalicioni ASH-AAA e ka quajtur të skandaloz programin nacional vjetor të Ministrisë së Kulturës. Sipas tyre, ky program konfirmon qëndrimin se qeveria, si në çdo sferë tjetër, edhe në kulturë e vazhdon paradigmën e diskriminimit ndaj shqiptarëve.

Faton Fazliu nga ky koalicion thotë se veprimet e Ministrisë së Kulturës janë tendencioze. Nga koalicioni opozitar shqiptar vlerësojnë se me Programin nacional vjetor të Ministrisë së Kulturës do të ketë kulturë për të gjithë, por jo edhe për shqiptarë. Kjo për faktin se nuk janë mbështetur as edhe projektet më të rëndësishme kulturore shqiptare.

Postime të ngjashme

Zaevi nesër takon Selën dhe Gashin

R Zh

Radiologjia prej një muaji pa rezonancë magnetike, pacientët paguajnë 500 te privati

R Zh

Edhe nesër me diell, nga e marta vranësira, reshje dhe ulje të temperaturave

R Zh

Bytyqi: Me mbështetje të drejtpërdrejtë financiare e kthejmë kreativitetin e ivent industries

R Zh

Në Dibër edhe një viktimë nga Kovid-19, deri më tani gjithsej 40

R Zh

Despotovski: Përkundër pandemisë, kompanitë në zonat TIR kanë rezultate pozitive ekonomike

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...