Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

ASH dhe Alternativa nuk do ta mbështesin ligjin për shfuqizimin e Ligjit për regjistrim të VMRO-DPMNE-së

Shkup, 3 mars – Zhurnal.mk – Grupi parlamentar i Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativa reagoi sot se pyetësori për regjistrimin e diasporës nuk është në përputhje me nenin 34 të Ligjit për Regjistrimin në lidhje me përdorimin e gjuhës. ASH dhe Alternativa nuk do të mbështesin ligjin për shfuqizimin e Ligjit për regjistrim, të paraqitur nga VMRO-DPMNE.

“Pyetësori është në kundërshtim me nenin 34 të Ligjit për Regjistrim në lidhje me përdorimin e gjuhëve. Neni 34 paragrafi 1 thotë se aplikimi është përgatitur në shtatë gjuhë të ndryshme dhe regjistrimi kryhet në gjuhën e zgjedhur nga personi që regjistrohet. Kemi një dokument ku pyetjet janë në gjuhën shqipe, ndërsa përgjigjet duhet të jepen në maqedonisht, në disa pyetje është vetëm alfabet cirilik në gjuhën maqedonase. I bëjmë apel Entit shtetëror të Statistikës që të ndërhyjë dhe të korrigjojë”, tha deputeti Halil Snopçe nga Aleanca për Shqiptarët.

Sipas tij, ka qytetarë tanë që jetojnë jashtë dhe që nuk flasin maqedonisht. Paralajmëron se një punë e tillë mund të shkaktojë të dhëna të gabuara.

ASH dhe Alternativa nuk do ta mbështesin ligjin për shfuqizimin e Ligjit për regjistrim, me procedurë urgjente, të cilën sot VMRO-DPMNE-ja e dorëzoi në Kuvend. Snopçe theksoi se ata janë të interesuar që ky proces, i cili tashmë ka filluar, të përfundojë dhe se ata dhe opozita VMRO-DPMNE kanë pikëpamje dhe vërejtje të ndryshme në lidhje me procesin.

“Është e vërtetë që kemi pasur vërejtje serioze në lidhje me Ligjin për regjistrimi, se asnjë nga amendamentet tona nuk u miratua, se ne nuk kemi besim në sistemin e përgjithshëm dhe kjo është arsyeja pse jemi kaq transparent dhe duam t’i shprehim vërejtjet tona. Megjithatë, është e vërtetë që jemi të interesuar t’i japim fund këtij procesi njëherë e përgjithmonë. Maqedonia është në një pozitë shumë të palakmueshme. Njëzet vjet jemi pa regjistrim për dhe ne jemi një vend qesharak në sytë e botës”, tha deputeti.

Snopçe paralajmëroi se ata do të reagojnë ndaj çdo parregullsie në lidhje me regjistrimin./Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Lulet e pjeshkës kanë çelur në #Pekin #kryeqytetin e Kinës #perlatekines

R Zh

Muça: Shkupi do të lulëzojë me gjelbërim! (FOTO)

R Zh

VMRO-ja kërkon dorëheqjen e ministrit Filipçe

R Zh

Mexhiti: Nuredini, ishte model për fëmijët e Serovës dhe më gjërë

R Zh

Spitali i Gostivarit furnizohet në mënyrë të centralizuar me oksigjen

R Zh

Transplantim i suksesshëm i zemrës te një djalosh 27-të vjeçar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...