Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

ASHAAM ka refuzuar kërkesën e Qeverisë për të ndryshuar emrin

Shkup, 25 shkurt – Zhurnal.mk – Udhëheqësja e “Zëri për Maqedoninë”, Solza Grçeva, njoftoi se Akademia e Shkencave dhe Arteve e Maqedonisë, refuzoi kërkesën e Qeverisë.

Sipas Grçevës, akademiku Abdulmenaf Bexheti ishte i vetmi që foli pozitivisht.

“ASHAM arriti të ruajë emrin e saj. Ata refuzuan letrën nga Qeveria për ndryshim urgjent në diçka të çoroditur si Akademia Kombëtare e …. Maqedonisë së Veriut. Kundër ishte vetëm Akademik Bexheti. Pas tensioneve, qeveria duhej të dorëzohej. Bravo për Akademinë e Maqedonisë!! Sikur kjo mos dorëzoheshin të gjitha institucionet”, shkroi Grçeva në Facebook.

Herën e fundit u spekulua se ASHAM do të ndryshojë emrin e saj në 2019 në frymën e Marrëveshjes së Prespës, por Akademia mbajti emrin e vjetër.

Postime të ngjashme

I caktohet tridhjetëditë paraburgim Dragi Rashkovskit

N E

Në maj nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e interkonektorit të gazit me Greqinë

N E

Maqedonia në 24 orët e fundit regjistron 627 raste të reja dhe 47 viktima nga Kovid-19

N E

Zoran Zaev: Me marrëveshjen kolektive është paraparë edhe rritja e pagës së mësimdhënësit

N E

Shilegov: Transporti publik do të dixhitalizohet, dhe do të ketë një biletë të vetme

N E

Kuvendi vendosi të shpallë gjendje krize në një pjesë të shtetit

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...