Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ashtu si anija, kamioni i së njëjtës kompani bllokon trafikun në Kinë

Pas lajmeve për anijen Ever Green, e cila ka mbetur e bllokuar në Kanalin e Suezit, një foto e një kamioni që barte kontejnerin e Evergreen, duke shkaktuar bllokim trafiku në Kinë, është bërë virale në mediat sociale.

Sipas medieve të huaja, fotografia tregon kamionin pas një aksidenti që ndodhi gjatë ditës së djeshme në autostradën Changchun-Shenzen në Nanjing.

Pavarësisht se mbante një kontejner të kompanisë Evergreen – e njëjta kompani përgjegjëse për anijen Ever Given – kamioni nuk kishte asnjë lidhje me incidentin tjetër në Kanalin e Suezit.

Ever Given, një anije kontejnerësh e gjatë pothuajse sa ndërtesa e Emire State Building, u bllokua në kanalin egjiptian të martën pasi u kap nga erërat prej 70 kilometrave në orë dhe një stuhi rëre që shkaktoi vështirësi në lundrim.

Bllokimi i këtij kanali, ka ndaluar kalimin e shumë anijeve me mallra që kapin vlerën e 9.5 miliardë dollarëve në ditë – përfshirë këtu ushqim e naftë – duke ndikuar kështu drejtpërdrejtë në ekonominë botërore.

Postime të ngjashme

Kanali i Suezit vazhdon të mbajë të bllokuar miliona dollarë

Bekim Laçi

Kina dërgon aeroplanë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Bekim Laçi

Gjenevë, sot nis samiti Biden – Putin

Bekim Laçi

Shërbimet sekrete turke arrestojnë liderin e ISIS në Turqi

Bekim Laçi

Rikthehen tensionet në Lindje të Mesme, Izraeli bombardon Gazën pas balonave të zjarrit

Bekim Laçi

Kina garanton sigurinë e centralit bërthamor të Taishan-it

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...