Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Ashtu si nga “Mad Max”, skena që përshkruan kohën e sotme

Në Boca Chica (Texas), kompania SpaceX e Elon Musk po zhvillon dhe teston Starship, raketën e gjeneratës së fundit.

Pikërisht atje është bërë një fotografi që përshkruan më së miri sesi jeta është bërë e ndryshme falë teknologjisë.

Kohët e fundit, një prototip i Starship u ngrit nga Boka Chica, i cili pati një ulje të suksesshme, por shpërtheu pas tetë minutash, transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, jo vetëm videot e shpërthimit të raketës u bënë “virale” në rrjetet sociale – por edhe fotoja që u bë pak para kësaj.

Një përdorues i quajtur “SpacePadreIsle” ndau një skenë që gjeti përpara bllokut të lëshimit të raketave – ai u drejtua për në Boka Chica me një automjet autonom dhe u përshëndet nga një qen robot.

“Të jetosh në të ardhmen” erdhi mbishkrimi së bashku me foton.

Shumë, në komente, bënë krahasime midis asaj që ai gjeti dhe filmave, serialeve dhe romaneve futuriste.

Kështu disa shkruanin se kjo situatë i ngjan një serie nga “Pasqyra e Zezë”, të tjerët përmendën filmin “Maksi i tërbuar” dhe të tjerët, me entuziazëm, shkruan se si është një “vështrim i shkëlqyer në të ardhmen”.

Siç raporton Business Insider, qeni robot Boston Dynamics i pajisur me kamera dhe sensorë quhet Zeus, dhe SpaceX e përdor atë kur është e nevojshme për të kryer një detyrë në vende që nuk janë të sigurta për njerëzit.

Postime të ngjashme

Pas Facebook, alarm për Linkedin – 500 milionë profile dalin në shitje në “Dark web”

S.B.

SHBA-ja sanksionon prodhuesit kinezë të kompjuterëve

S.B.

Mineralet nga fundi i oqeanit mund të përdoren për prodhimin e baterive të veturave elektrike

S.B.

Facebook dhe Instagram bien përsëri për shumë përdorues

S.B.

Prezantohen 6 telefona inteligjentë të rinj nga Nokia

S.B.

Një gjykatë në Moskë gjobit TikTok-un për “thirrje për protestë”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...