Asnjë vend nuk e ka marrë një vendim të tillë më parë: Italia miraton masat më të rrepta në botë për COVID-19

Qeveria italiane miratoi sot një nga masat më të rrepta të COVID-19 në botë.

Të gjithë punonjësve të sektorit publik dhe privat u kërkohet të kenë një certifikatë vaksinimit, një test negativ të coronavirusit ose një certifikatë se ata janë shëruar kohët e fundit nga infeksioni.

Vendimi u mor në një seancë të qeverisë dhe duhet të hyjë në fuqi më 15 tetor. Qëllimi i lëvizjes është të bindë njerëzit të vaksinohen dhe të zvogëlojnë infeksionin në një nga vendet më të prekura nga pandemia e coronavirusit.

Një punonjës që nuk do të jetë në gjendje të tregojë një certifikatë të vlefshme shëndetësore do të pezullohet pa pagesë, por nuk mund të pushohet nga puna. Ata që injorojnë dekretin dhe vijnë në punë pa certifikatë do të marrin një gjobë prej 600 deri në 1.500 euro, shkruan reuters, i cili kishte një pasqyrë në projekt-masat, raporton euronews.

Edhe pse disa vende të Bashkimit Evropian kanë urdhëruar që punonjësit e shëndetësisë të vaksinohen, asnjëra para Italisë nuk ka përcaktuar që një certifikatë COVID-19 është e detyrueshme për të gjithë punonjësit.

Ideja e konfirmimit të coronavirusit fillimisht lidhej me udhëtimet, por Italia shumë shpejt filloi ta zbatonte atë në vende të tilla si muzetë, palestrat dhe pjesët e brendshme të restoranteve.

Edhe pse ka pasur protesta kundër masave javët e fundit, shumica e partive politike si dhe shoqatat kryesore të punëdhënësve i kanë mbështetur ato, duke shpresuar se nuk do të ketë mbyllje të mëtejshme.

Related posts

Rruga e re e trenit të mallrave Kinë-Evropë lidh Chongqing me Ukrainën

Z H

Autoritetet amerikane “nuk kanë sqarim” për UFO-t

Redaksia

Sesa është e vështirë situata me pandeminë në Tunizi, tregon edhe ky rast: Drejtori i spitalit qan sepse nuk ka oksigjen për të sëmurët

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More