Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë TOP LAJM - KS

Asociacioni i Komunave me shumicë serbe, sfidë e madhe edhe për Qeverinë Kurti

Asociacioni i komunave me shumicë serbe ka sfiduar të gjitha qeveritë në dialogun me Serbinë. Kjo çështje shihet si problematike edhe për Qeverinë e udhëhequr nga Albin Kurti.

Ish-deputeti Visar Ymeri thotë se një prej problemeve të vazhdueshme është ratifikimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe si marrëveshje ndërkombëtare.

“Kosova është e obliguar të zbatojë këtë marrëveshje, pos nëse gjen ndonjë mënyrë juridike për ta hedhur poshtë atë…Unë nuk e di se si kryeministri Kurti do të mund t’i shmanget zbatimit të kësaj marrëveshje”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Visar Ymeri.

https://youtube.com/watch?v=bR5g7DZjhY4%3Ffeature%3Doembed

Ndërsa juristi Ehat Miftaraj thotë se për shkak të vendimit të Kushtetueses, delegacioni i Kosovës do të ketë më të lehtë negocimin për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

“Kosova duhet të zbatojë zotimet që ka dhënë para ndërkombëtarëve. Por këto zotime nuk duhet të jenë në kundërshtim me Kushtetutën dhe vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Në këtë drejtim çdo delegacion i Kosovës në negociata me Serbinë e ka më të lehtë pasi nuk mund të dalë jashtë asaj që ka përcaktuar Gjykata Kushtetuese”, deklaroi Ehat Miftaraj, përcjell Telegrafi.

Analisti politik Naim Rashiti thotë se Kosova duhet të përcaktohet qartë për të gjetur një zgjidhje përfundimtare në raport me Serbinë.

“Kosova duhet të përcaktohet për një agjendë të saj se si të shkohet në një zgjidhje përfundimtare. Ndoshta në një moment edhe faktori ndërkombëtarë do të mobilizohet më mirë dhe më qëndrueshëm për të kërkuar këtë zgjidhje”, deklaroi Naim Rashiti.

Marrëveshje fillestare mes Kosovës dhe Serbisë për Asociacion ishte arritur në vitin 2013. Një tjetër marrëveshje ishte nënshkruar në vitin 2015 por që pika të caktuara të asaj marrëveshje ishin kontestuar nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës.

Postime të ngjashme

Zgjedhjet në PDK: Djali i Xhavit Halitit shpërndan një foto të Gent Cakajt

Dafina Vidishiqi

Kurti: Këtu bënin plane për çlirim – Zahiri, Ilir Konushevci, Hakif Zejnullahu e shumë të tjerë

Dafina Vidishiqi

Vetëvendosje ende e pavendosur për zgjedhjet lokale

Dafina Vidishiqi

Hoxhaj: Nuk lutemi që të mos kandidojë Bekim Jashari, Sami Lushtaku i fiton zgjedhjet pa balotazh në Skenderaj

Dafina Vidishiqi

Milaim Zeka: 3 korriku, dita kur duhet mu kthjellë PDK-ja

Dafina Vidishiqi

Kush janë emrat që mund të marrin drejtimin e PDK-së në Konventën e 3 korrikut?

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...